Na czasie Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

15 lat działalności Pedagogów Ulicy Caritas Diecezji Radomskiej

W auli Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu świętowano 15 lat działalności Pedagogów Ulicy Caritas Diecezji Radomskiej.

W piątek, 27 października 2023 roku w auli Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu odbyła się konferencja naukowa z okazji 15 lat działalności Pedagogów Ulicy Caritas Diecezji Radomskiej.

Spotkanie naukowe nosiło nazwę „Rola Pedagoga Ulicy w procesie rozwoju dzieci i młodzieży”.

Na spotkaniu obecni byli m.in: Marta Michalska-Wilk, wiceprezydent Radomia, Ks. Damian Drabikowski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej, Dr Milena Matuszewska-Birkowska z AHNS Radom.

– Staramy się wciąż odnajdywać miejsca, do których warto dotrzeć ze wsparciem naszych pedagogów. Dziękuję za wasz zapał i troskę wobec najbardziej potrzebujących

mówił ks. Damian Drabikowski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.

Głos na wydarzeniu zabrała również Marta Michalska-Wilk, wiceprezydent Radomia, która podziękowała Pedagogom Ulicy za ich działalność.

– Jesteście wyjątkowymi ludźmi. Każdego dnia poświęcacie się dla innych. Dziękuję za ten trud. To misja, którą wykonujecie wśród dzieci i młodzieży. Dziękuję, że tworzycie na naszych osiedlach przestrzeń dla najmłodszych. Wasza praca jest niesłychanie ważna i potrzebna

mówiła wiceprezydent miasta.

W trakcie trwania konferencji naukowej, Marcin Hernik jeden z Pedagogów Ulicy przedstawił referat o nazwie „Pedagogika uliczna jako pozainstytucjonalna forma pracy z młodzieżą w środowisku otwartym”.

Tomasz Szczepański z GPAS Praga Północ przedstawił referat dotyczący współpracy polskich organizacji realizujących działania z zakresu pedagogiki ulicy. Wydarzenie zakończyła panelem dyskusyjnym Magdalena Gliszczyńska z Caritas.

Pedagodzy ulicy to osoby, które oferują wsparcie i pomoc dzieciom i młodzieży, szczególnie tym zagrożonym ubóstwem, wykluczeniem społecznym lub innymi trudnościami. Działają oni na ulicach, placach i w innych miejscach publicznych, nawiązując kontakt z młodymi ludźmi, oferując im wsparcie emocjonalne, edukacyjne i materialne. Celem pracy pedagogów ulicy jest wspieranie rozwoju, zapobieganie problemom społecznym i integracja tych, którzy są w trudnej sytuacji życiowej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.