Historia O tym się mówi Polska i świat Społeczeństwo Wyróżnione

78 lat temu polska flaga zawisła na klasztorze na Monte Cassino

Równo 78 lat temu polska flaga zawisła na klasztorze na Monte Cassino, w tle brzmiał „Hejnał Mariacki”.

W styczniu 1944 roku alianci rozpoczęli walki o Monte Cassino – kluczowy punkt na mapie niemieckich umocnień tzw. Linii Gustawa. Przez cztery miesiące krwawych walk nie udało się zdobyć wzgórza. Nocą z 11 na 12 maja do boju weszli żołnierze 2 Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa.

Żołnierze 2 Korpusu Polskiego na pobojowisku na Monte Cassino/Mikołaj Kaczmarek ? Kolor Historii; NAC, sygn. 24-431-9

Podczas tej zaciętej walki wśród różnorodnych jednostek alianckich znaczącą rolę odegrali polscy żołnierze, którzy stanęli do boju z niespotykaną odwagą i poświęceniem. Ich udział w tej historycznej bitwie przeszedł do historii jako jedno z najważniejszych osiągnięć polskiego wojska podczas wojny.

Bitwa pod Monte Cassino miała miejsce w okresie od stycznia do maja 1944 roku, gdy siły alianckie podejmowały próbę przełamania niemieckiej obrony linii Gustawa w Apeninach środkowych we Włoszech. Celem strategicznym było zdobycie klasztoru na szczycie góry Monte Cassino, który stanowił doskonałą pozycję obronną dla niemieckich wojsk.

W skład sił alianckich wchodziło wiele narodowości, a polski II Korpus Armijny, dowodzony przez generała Władysława Andersa, odegrał kluczową rolę. Korpus składał się m.in. z polskich żołnierzy, którzy zdołali uciec z sowieckich obozów.

Polscy żołnierze dostarczają amunicję na pozycje w czasie bitwy pod Monte Cassino/ Źródło: Koloryzacja zdjęcia Mirek Szponar/? IWM (MH 1978)

Polacy zostali skierowani do walki o Monte Cassino w marcu 1944 roku. Ich zadaniem było zdobycie wzgórza na którym znajdował się słynny klasztor. Niemieckie pozycje były doskonale ufortyfikowane i bronione przez doświadczonych żołnierzy. Wielu alianckich dowódców wątpiło w możliwość zdobycia tej strategicznej pozycji, ale polscy żołnierze byli zdeterminowani udowodnić swoją wartość.

Podczas kilkutygodniowej bitwy Polacy okazali się niezwykle dzielni i wytrwali. W nocy z 17 na 18 maja 1944 roku oddziały polskie rozpoczęły szturm na klasztor. Przez dwa dni toczyły się zacięte walki, ale w końcu polskie oddziały zdobyły wzgórze Monte Cassino i uwolniły klasztor spod niemieckiej okupacji. To była wielka chwila dla Polaków, którzy zdołali wykonać niemal niemożliwe zadanie.

Plutonowy Emil Czech, gra hejnał mariacki w samo południe na gruzach klasztoru na Monte Cassino, ogłaszając zwycięstwo w tej bitwie polskich żołnierzy, 18 maja 1944 roku/ Źródło: Koloryzacja zdjęcia Barwy przeszłości – koloryzacje archiwalnych fotografii

Zdjęcia pochodzą z portalu nowastrategia.org.pl. Serdecznie zapraszamy na strony artystów: Mirek Szponar / /Mikołaj Kaczmarek /   Barwy przeszłości – koloryzacje archiwalnych fotografii