O tym się mówi PAP Radom i okolice Społeczeństwo

Air Show w Radomiu. Będą strefy parkingowe i dodatkowe autobusy na lotnisko

26 i 27 sierpnia w Radomiu odbędą się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show. Bezpośrednio pod bramy lotniska ze stref parkingowych w różnych częściach miasta i dworca PKP będzie można dojechać autobusami komunikacji miejskiej, m.in. pięcioma dodatkowymi liniami.

„Dojazd do lotniska zapewnią autobusy pięciu linii dodatkowych oznaczonych symbolami P oraz stałych linii miejskich 1, 5, 11, 14, 17 i 21” – poinformował PAP rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu Dawid Puton.

Dodatkowe kursy będą odbywać się w sobotę, 26 sierpnia od około godz. 8 do około godz. 23, w niedzielę, 27 sierpnia od około godz. 8 do około godz. 20.30. Autobusy linii P mają kursować z dużą częstotliwością, np. autobusy P1 rozpoczynające kurs przy dworcu PKP będą jeździć co 5 minut, a autobusy P2 – z osiedla Michałów co 4 minuty.

Osoby przyjeżdżające na pokazy spoza Radomia, mogą pozostawić samochody w wyznaczonych przez miasto płatnych strefach parkingowych (w sumie przygotowano 6,8 tys. miejsc), a następnie wsiąść w autobus linii P, który będzie dojeżdżać bezpośrednio w okolice dwóch bram lotniska (przy ulicach Lubelskiej i Odrodzenia). Na podstawie paragonu z parkingów organizowanych przez miasto, przejazd autobusem na pokazy jest bezpłatny.

„Osoby pozostawiające samochody w strefach prywatnych lub w innych ogólnodostępnych miejscach muszą natomiast kupić bilety komunikacji miejskiej” – zaznaczył rzecznik MZDiK. Przypomniał, że Radomiu nie można kupić biletów u kierowców autobusów. Sprzedaż biletów autobusowych jest prowadzona w kioskach z prasą. Są one dostępne w biletomatach stacjonarnych znajdujących się obok przystanków. Można je kupić także poprzez aplikacje mobilne.

W dniach pokazów będą też uruchomione dodatkowe punkty sprzedaży biletów w busach MZDiK. Obok przystanków Dworzec Główny PKP / Poczta 02 i Wojska Polskiego / Kozienicka (NŻ) 09 (w godzinach przedpołudniowych) oraz obok przystanków Lotnisko / Odrodzenia 06 i Lotnisko / Lubelska 08 (w godzinach popołudniowych).

Aby ułatwić kierowanie ruchem przez policjantów i strażników miejskich, MZDiK prosi osoby przyjezdne udające się na pokazy o umieszczenie za przednimi szybami samochodów białej kartki formatu A-4 z napisem Air Show.

Międzynarodowe pokazy Air Show w Radomiu to jedno z najważniejszych wydarzeń lotniczych w Polsce i Europie. Impreza organizowana jest zwykle co dwa lata. Ostatni raz odbyła się w 2018 r. Pięcioletnia przerwa związana była z pandemią i rozbudową lotniska Warszawa-Radom.(PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ jann/