Kronika kryminalna PAP Radom i okolice

Akt oskarżenia w sprawie oszustw. Wśród podejrzanych ojciec znanego księdza

Prokuratura Okręgowa w Radomiu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom podejrzanym o oszustwa podatkowe i wystawienie nierzetelnych faktur VAT na kwotę znacznej wartości. Wśród osób z zarzutami jest Jan O., ojciec księdza podejrzanego ws. Funduszu Sprawiedliwości.

W przypadku Jana O. śledztwo zostało w ub. roku podjęte na nowo po tym, jak w październiku 2023 r. umorzono je na mocy postanowienia prokuratora regionalnego w Lublinie Jerzego Ziarkiewicza Śledczy uzasadnili wówczas umorzenie „brakiem znamion czynu zabronionego”.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Aneta Góźdź poinformowała, że akt oskarżenia dotyczy przestępstw popełnionych od 2017 r. do 2019 r. w Radomiu, Warszawie, Otwocku i w innych miejscowościach woj. mazowieckiego.

– Ryszardowi G. i Olesi M. postawiono zarzuty działania wspólnie i w porozumieniu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki prawa handlowego i posłużenie się szeregiem nierzetelnych poświadczających nieprawdę faktur VAT wykorzystanych do obniżenia zobowiązań w rozliczeniach podatkowych ze Skarbem Państwa

przekazała rzeczniczka.

Według śledczych podejrzani swoim postępowaniem narazili Skarb Państwa na uszczuplenie należności publicznoprawnej w łącznej kwocie przekraczającej 3,2 mln zł.

Z kolei Piotr W., Jan O. i Grzegorz L. oskarżeni zostali o przestępstwa, w tym skarbowe, polegające na wystawieniu w ramach prowadzonych przez siebie działalności gospodarczych nierzetelnych faktur VAT dokumentujących rzekomo wykonanie usług na rzecz spółki zarządzanej przez Ryszarda G. i Olesię M., które posłużyły tym ostatnim do obniżenia podatku należnego VAT.

– Podejrzani wystawili faktury, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, a ich działanie ukierunkowane było na dokonanie oszustw podatkowych

powiedziała prok. Góźdź.

Podejrzani, z wyjątkiem Grzegorza L., nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów. Grozi im kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Prokurator zastosował wobec Ryszarda G. i Olesi M. wolnościowe środki zapobiegawcze i dokonał zabezpieczeń majątkowych na mieniu wszystkich podejrzanych.

Śledztwo w tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Radomiu wszczęła pod koniec marca 2020 r. na podstawie wyników kontroli organów podatkowych. W połowie września 2022 r. prokurator wydał postanowienie o przedstawieniu zarzutów.

Jak informowała PAP prok. Góźdź, na mocy postanowienia prokuratora regionalnego w Lublinie Jerzego Ziarkiewicza z 23 października 2023 r. śledztwo zostało umorzone, ale tylko wobec podejrzanego Jana O. – ojca księdza podejrzanego ws. Funduszu Sprawiedliwości. Śledczy uzasadnili umorzenie „brakiem znamion czynu zabronionego”.

Pod koniec kwietnia 2024 r. nowy już prokurator regionalny w Lublinie skierował do Prokuratury Krajowej wniosek o uchylenie w trybie art. 328 par. 1 kpk prawomocnego postanowienia o częściowym umorzeniu śledztwa wobec podejrzanego Jana O.

Decyzję pozytywną w tym zakresie podjął 10 czerwca 2024 r. prokurator generalny Adam Bodnar, wskutek czego zaktualizowały się podstawy do prowadzenia śledztwa przeciwko Janowi O. Z końcem 2024 r. prokuratura skierowała akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Radomiu. (PAP)

ilp/ joz/