O tym się mówi

Aktualne tablice trwania życia umożliwią przeliczenie świadczenie emerytalnego. Kto może z nich skorzystać?

Tablice trwania życia przedstawiają przeciętną liczbę miesięcy, jaką mają do przeżycia osoby w wieku od 30 do 90 lat. Zmieniają się co roku i obowiązują od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku. Są kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytur z tzw. nowego systemu. 

Osoby, które kończą wiek emerytalny w tym okresie wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, nie muszą wcale spieszyć się ze złożeniem wniosku, aby skorzystać z tegorocznej tablicy. Przyznając emeryturę, ZUS bierze pod uwagę tablicę trwania życia, która obowiązuje w momencie wpływu wniosku o emeryturę i w momencie ukończenia wieku emerytalnego.

Aktualnie obowiązujące tablice są zdecydowanie bardziej korzystne niż te, które funkcjonowały w latach poprzednich. Przeznaczone są dla osób mających już ustalone prawo do tzw. nowej emerytury, a po przyznaniu świadczenia pracowały i odprowadzały składki emerytalne, Z nowych tablic skorzystają także kobiety, które pobierają okresową emeryturę kapitałową, o ile do 31 marca 2023 r. osiągną  powszechny wiek emerytalny przewidziany dla mężczyzny (czyli 65 lat) lub  prawo do okresowej emerytury kapitałowej  wygaśnie wcześniej.

Z tablic nie skorzystają m. in.: niepracujący emeryci z tzw. starego systemu, czyli osoby urodzone przed rokiem 1949. 

Źródło informacji: ZUS