Kronika kryminalna Radom i okolice Społeczeństwo

Apel komendanta policji w związku z dniem pamięci o ofiarach wypadków drogowych

policja

O rozwagę, rozsądek, troskę o życie własne i innych użytkowników dróg zaapelował do kierowców i pieszych zastępca szefa mazowieckiej policji insp. Jakub Gorczyński w liście otwartym do mieszkańców Mazowsza w związku z obchodzonym w niedzielę Światowym Dniem Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

Od początku roku na drogach Mazowsza, objętych działaniem Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, w wypadkach drogowych zginęło 185 osób, w tym 40 pieszych.

– Policjanci z niepokojem obserwują pogarszający się stan bezpieczeństwa pieszych, gdy niemal codziennie ginie człowiek idący nieoświetloną drogą

podkreślił zastępca komendanta.

Z wieloletnich obserwacji policji wynika, że okres jesienno-zimowy to czas szczególnie trudny dla pieszych.

– Wcześnie zapadający zmierzch i zmienne warunki atmosferyczne, godziny szczytu komunikacyjnego przypadające na porę wieczorową oraz ubrani w ciemną odzież piesi – to sytuacja bardzo niebezpieczna, skutkująca znaczącą liczbą wypadków, w tym ze skutkiem śmiertelnym

zauważył insp. Gorczyński.

Przypomniał, że szczególnie w okresie jesienno-zimowym piesi powinni używać elementów odblaskowych.

– Noszenie elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego to dawanie kierowcom samochodów szansy na odpowiednio wczesne zauważenie pieszego i w efekcie uniknięcie potrącenia

podkreślił insp. Gorczyński.

Zaznaczył, że piesi powinni na drogach zachować szczególną ostrożność, korzystać z wyznaczonych przejść, chodzić przy lewej krawędzi jezdni, gdy nie ma chodnika lub pobocza, i ustępować miejsca zbliżającym się pojazdom.

W swoim liście wiceszef mazowieckiej policji zwrócił się też do kierowców, by dbali o stan techniczny pojazdów i prawidłowe ustawienie świateł zewnętrznych tak, by zapewniały dobrą widoczność drogi i nie oślepiały innych uczestników ruchu drogowego.

Apeluję o rozwagę, rozsądek, szacunek dla innych oraz troskę o życie własne i innych użytkowników drogi. Wierzę, że wspólny wysiłek ludzi dobrej woli może dać pożądany efekt w postaci poprawy bezpieczeństwa naszych obywateli – podsumował insp. Gorczyński. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ pad/