Inwestycje O tym się mówi Ogłoszenia Radom i okolice

Radom-Skarżysko-Kamienna: lepszy dostęp do kolei w Rudzie Wielkiej

Będzie lepszy dostęp do kolei między Skarżyskiem-Kamienną a Radomiem (lk 8). PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą robót na budowę w nowej lokalizacji przystanku Ruda Wielka z „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Zakończenie inwestycji za ok. 4,5 mln zł zaplanowano w IV kwartale 2023 r.

Przystanek Ruda Wielka będzie zbudowany w nowej lokalizacji, bliżej przejazdu kolejowo-drogowego między Rudą Wielką a Helenowem. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą dwóch nowych jednokrawędziowych peronów.

–  Rozwój kolei musi dotyczyć jak największej liczby pasażerów i zwiększać dostęp do kolei. Już dzisiaj rządowe inwestycje powodują, że coraz więcej Polaków chce i może korzystać z bezpiecznej, komfortowej i przewidywalnej polskiej kolei. Ważne są dla nas połączenia regionalne i lokalne, dlatego inwestujemy w przystanki i stacje w mniejszych ośrodkach. W ten sposób zachęcamy Polaków do rezygnacji z transportu samochodowego i do wyboru ekologicznego środka transportu, jakim jest kolej – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W Rudzie Wielkiej dla wygody pasażerów będą wiaty, ławki i poręcze do odpoczynku na stojąco. Podróże ułatwią czytelne oznakowania, tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy. Przy wejściach do peronów będą ustawione stojaki na rowery. Przystanek będzie dostosowany do osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Prace budowlane zaplanowano na początku III kwartału 2023 r., a zakończenie robót w IV kwartale 2023 r. PLK SA zbudują przystanek w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

–  PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększają wygodę podróżowania pociągami na północy Mazowsza. Od początku roku na linii Radom – Skarżysko-Kamienna pasażerowie korzystają z nowego przystanku Dąbrówka Zabłotnia. Nowa lokalizacja peronów w Rudzie Wielkiej umożliwi lepszą dostępność do komunikacji mieszkańcom. „Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” zapewnia atrakcyjną ofertę codziennych podróży pociągiem dla mieszkańców mniejszych miejscowości – mówi Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Program Przystankowy w woj. mazowieckim

W województwie mazowieckim Program Przystankowy obejmuje na liście podstawowej 16 lokalizacji. Są to Józefin, Mińsk Mazowiecki, Kosów, Chronów, Bąkowiec, Mrozy, Wołomin, Mordy Miasto, Koziebrody, Radom Południowy, Ruda Wielka, Mława Miasto, Błonie Rokitno, Groszowice, Dąbrówka Zabłotnia, Niemojki. Od stycznia 2023 r. pociągi zatrzymują się na nowych przystankach w Dąbrówce Zabłotniej i Groszowicach. Pod koniec 2021 r. oddano do użytku przystanek w Niemojkach.

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolei wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 185 lokalizacje, a na liście rezerwowej 129.