Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Biskup radomski modlił się za maturzystów

Biskup radomski Marek Solarczyk modlił się 3 maja w czasie Mszy Św. w święto Matki Bożej Królowej Polski w intencji tegorocznych maturzystów. Życzył im nadziei i spokoju.

Młodzież, która 4 maja przystępuje do egzaminu dojrzałości, miała możliwość uczestniczenia dzień wcześniej, we wspólnej modlitwie z biskupem Markiem Solarczykiem. W radomskim kościele pw. św. Jadwigi królowej, biskup diecezji radomskiej sprawował Mszę Św. w ich intencji. Po niej każdy z maturzystów otrzymał błogosławieństwo.

Pasterz diecezji radomskiej wspominał czasy, kiedy sam przystępował do egzaminu dojrzałości. Mówił, że wtedy, w tych stresujących chwilach, umocnieniem dla niego była świadomość, że w jego intencji modliło się wiele osób.

Odniósł się też do pewnego faktu historycznego związanego ze świętem Matki Bożej Królowej Polski, który miał miejsce 3 maja 1926 r. Tego dnia polskie kobiety zgromadziły się na Jasnej Górze i złożyły przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej insygnia królewskie. Berło, które ofiarowały posiada symboliczną wymowę. Na jego szczycie znajdują się trzy rzeźbione figurki. Jedna z nich przedstawia ks. Ignacego Skorupkę, który jest symbolem wiary i uosobieniem miłości. Druga ukazuje św. królową Jadwigę – uosobienie poświęcenia i miłości. Trzecia figurka przedstawia dziecko, będące symbolem nadziei narodu.

Biskup Solarczyk prosił Matkę Bożą o to, aby wspierała młodzież i wypraszała potrzebne łaski. Maturzystom życzył nadziei i spokoju.

Na koniec każdy maturzysta otrzymał długopis z miłym akcentem. Niespodziankę przygotowali organizatorzy: Duszpasterstwo Młodzieży oraz Duszpasterstwo Akademickie.

W tym roku w naszym mieście do matury przystępuje ponad 2 i pół tysiąca uczniów. W województwie mazowieckim egzaminy ma zdawać ponad 45 tys. osób.

Maturalna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja. Terminy z poszczególnych przedmiotów zostały wyznaczone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W czwartek, 4 maja o 9.00 maturzyści zdawali obowiązkowy egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. W piątek, 5 maja będą zdawali egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, natomiast w poniedziałek, 8 maja przystąpią do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym.

 

Źródła: radioplus.com.pl  / gosc.radom.pl

Foto: radioplus.com.pl