O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Biskup radomski zawierzył Radom i diecezję Niepokalanej

Biskup radomski Marek Solarczyk zawierzył w piątek 8 grudnia nasze miasto i diecezję radomską Matce Bożej. Uroczystość zawierzenia odbywa się każdego roku. Po raz pierwszy aktu zawierzenia dokonał śp. bp Zygmunt Zimowski w 2004 r.

Ks. bp. Marek Solarczyk zawierzył Niepokalanej, miasto Radom, jego mieszkańców i tych, którzy tu przebywają, diecezję radomską, Ojczyznę, rządzących, władze samorządowe Radomia, wszystkie rodziny, duchowieństwo, seminarium duchowne, media katolickie, organizacje i stowarzyszenia katolickie oraz uczelnie i szkoły, szpitale, służbę zdrowia, pracujących i bezrobotnych, przeżywający trudności materialne, alkoholików i więźniów.

Akt zawierzenia został odczytany przed figurą Niepokalanej, znajdującej się przed klasztorem oo. Bernardynów. Obecni byli kapłani, przedstawiciele władz samorządowych i mieszkańcy Radomia.  

Następnie w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej sprawowana była Msza św., której przewodniczył bp Marek Solarczyk. Wszystkich przywitał gwardian klasztoru ojców bernardynów o. Juniper Ostrowski.

W homilii, radomski ordynariusz mówił o odkrywaniu tajemnicy życia.

– Dzisiaj stajemy razem z Maryją, wspominając Jej moment poczęcia, a jednocześnie uświadamiając sobie, ze tak, jak w życie Jej rodziców Joachima i Anny, Bóg wpisał swoje plany, których zapewne nie rozumieli, nawet ich sobie nie wyobrażali. Byli małżonkami, jako rodzice przynieśli i objawili życie dziewczynki, której dali imię Maryja. To wszystko, co Ona niosła, co było objawione przez Jej życie, było od zarania, od planów Boga, od momentu Jej poczęcia, naznaczone czymś niesamowitym, taką jasnością i blaskiem Boga, że tam nie było cienia grzechu. Nie sposób sobie tego wyobrazić. Dlatego wierzymy w to, ale jednocześnie przywołując to stajemy, tak, jak dzisiaj w tej Ewangelii razem z Maryją wobec jakby kolejnego etapu tego zadziwienia i tego aktu wiary – mówił bp Marek Solarczyk

Figura Niepokalanej znajdująca się przed kościołem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Radomiu, została poświęcona 13 czerwca 1858 r. kiedy w Lourdes trwały objawienia Matki Bożej, która objawiła się Bernadetcie Soubiirous, mówiąc, że jest „Niepokalane Poczęcie”. Ufundował ją Antoni Plewiński. Radomska figura jest drugą z kolei figurą Niepokalanej na świecie, wystawioną po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny (1854 r.) przez papieża Piusa IX. Pierwsza „La Colonna dell’Immacolata Concezione”, została postawiona w 1857 r. w Rzymie, na placu Hiszpańskim.

Źródła: radioplus.com.pl / radom.gosc.pl

Foto: radioplus.com.pl