Partnerzy

Czy chiptuning się opłaca?

Chiptuning jest jedną z metod tuningu silnika, która polega na modyfikacji oprogramowania komputera, który steruje jednostką napędową. Przeprowadzony poprawnie chiptuning pozwala na zwiększenie mocy silnika, bez żadnej ingerencji mechanicznej.

Na ten temat porozmawialiśmy z przedstawicielem firmy Alfa-Soft Chiptuning z ul. Chorzowskiej 11a w Radomiu.

Czy modyfikacja mocy, a co za tym idzie momentu obrotowego, zwiększa konsumpcję paliwa?

Przy dobrze wykonanym programie auta, nie ma takiej możliwości. W większości przypadków spalanie potrafi spaść nawet o 0.5 do 1 litra, co w dzisiejszych czasach jest miłą niespodzianką, patrząc na ceny paliw.

Czy chiptuning znacznie obciąża podzespoły silnika?

Oczywiście, że nie – jeśli zrobiony jest z głową. Posiadamy wielu zadowolonych klientów detalicznych, jak i warsztaty, które z nami współpracują. Wystarczy sprawdzić nasze opinie w Google.

Jak wygląda proces modyfikacji oprogramowania?

Na początek dokonujemy pomiaru auta na hamowni, sprawdzając czy ono posiada parametry fabryczne (moc/moment). Następnie auto zostaje zlogowane podczas testu na hamowni, aby sprawdzić czy wszystkie parametry oraz odczyty z czujników są prawidłowe. Po tym przystępujemy do odczytu pliku z ECU (z ang. Electronic Computer Unit), czyli jednostki sterującej. Następnie modyfikujemy całość.

Na sam koniec auto ponownie zostaje shamowane w celu sprawdzenia czy wynik jest pozytywny i uzyskaliśmy zakładaną moc. Po całym procesie klient otrzymuje od nas wydruk, na którym zawarte są krzywe momentu obrotowego oraz mocy.

Jakie samochody modyfikujecie?

Modyfikujemy wszystkie marki, zarówno silniki diesla, jak i turbo benzynowe. Auta osobowe, ciężarowe, budowlane i dostawcze. Jako jedyni w Radomiu posiadamy hamownie dwu osiową z możliwością dokonywania pomiarów 4×4. Pracujemy też na najlepszym sprzęcie do obróbki plików, jak i pomiarów.