Polska i świat

Czym zastąpić węgiel w gospodarstwach domowych? Jak zmniejszyć koszty ogrzewania?

Z racji problemu z dostępem do węgla w Polsce nasuwa się pytanie: czym zastąpić ten surowiec? Szukamy najtańszych rozwiązań, żeby zaoszczędzić środki, lecz niestety – w dzisiejszych czasach żadne rozwiązanie nie będzie tanie. Można jednak starać się zminimalizować koszty.

 

Jedną z możliwości jest zastąpienie węgla drewnem. Obecnie m3 drewna opałowego kosztuje ok. 400-500 zł. Mimo podwyżek jest to wciąż najtańszy surowiec grzewczy. W okresie zimowym ogrzanie domu o powierzchni 100 m2 wymaga ok. 10 m3 drewna (dużo jednak zależy od gatunku drzewa i tego, jak surowa jest zima). Zakładać jednak można cenę ok. 5 tys. zł, co w aktualnej sytuacji wydaje się ceną dość atrakcyjną.

 

 

Inną opcją jest zastąpienie węgla gazem. To paliwo wykorzystuje ponad 40 proc. gospodarstw domowych. Od początku 2021 roku ceny gazu wzrosły o 80 proc., co stawia pod znakiem zapytania jego opłacalność. Cena metru sześciennego gazu ziemnego po uwzględnieniu opłat to ponad 3 zł. Ogrzanie domu o powierzchni 100 m2 o zapotrzebowaniu 100 kWh/mkw będzie wymagało więc 10000 kWh, co da koszt finalny 3 tys. zł. Pamiętać trzeba także o ewentualnych kosztach budowy instalacji oraz przyłącza – kilkunastu tysiącach złotych.

Dom ogrzać można również płynnym gazem LPG. Za litr zapłacimy nawet 3,5 zł, dzięki czemu możemy uzyskać ok. 6,6 kWh. Licząc zapotrzebowanie domu na 100 kWh/mkw rachunek za ogrzewanie wyniesie ponad 5 tys. zł.

Jeszcze inną opcją zastąpienia dużych brył węgla jest ekogroszek, traktowany długo jako odpad. Można zainstalować jednak dedykowany do niego piec. Cena ekogroszku waha się od ok. 1,5 zł do nawet ponad 4 tys. zł. Zapotrzebowanie dla domu 100 m2 wynosić może w zależności od jego właściwości termoizolacyjnych od 1,5 tony do nawet 5 ton ekogroszku.

Dom ogrzewać można także za pomocą pelletu, którego ceny wzrosły jednak od kwietnia o ponad 100% – podobnie jak oleju opałowego, co zdecydowanie zmniejszyło jego opłacalność. Dużym wydatkiem jest także instalacja kotła z podajnikiem. Alternatywą dla węgla jest również ogrzewanie elektryczne, które w obecnej sytuacji opłacalne jest w przypadku posiadania paneli fotowoltaicznych. Wysokie ceny energii zmniejszyły także opłacalność pomp ciepła.

Można zawsze skorzystać z dofinansowań programu Czyste Powietrze wymieniając ogrzewanie na gazowe, montując pompę ciepła czy panele fotowoltaiczne. Od kwietnia 2022 r. można się ubiegać w PGNiG o dofinansowanie do pieca gazowego lub pompy ciepła i dzięki temu niższym kosztem wymienić stary kocioł na paliwo stałe.