O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Diecezjalna Pielgrzymka Biegowa na Jasną Górę – wystartuje po raz 12

Diecezjalna Pielgrzymka Biegowa na Jasną Górę wystartuje w piątek, 11 sierpnia. Odbędzie się po raz 12. Ma charakter sztafety. Do Częstochowy dotrze 13 sierpnia i razem z pieszą pielgrzymką diecezjalną wejdzie na Jasną Górę.

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. o godz. 7.00, która będzie sprawowana w kościele Chrystusa Kapłana, znajdującego się na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

Jak mówił w rozmowie z Radio Plus kierownik pielgrzymki Tadeusz Kraska, w tym roku w weźmie w niej udział 44 biegaczy, z czego kilku będzie biegło po raz pierwszy. Zaznaczył, że taka ilość uczestników gwarantuje bezpieczeństwo i lepsze warunki techniczne. Podkreślił, że jest to pielgrzymka sztafetowa, która ma w sumie do pokonania 200 km. Przez pierwsze dwa dni biegacze będą pokonywać odcinki długości ok. 80 km. Trzeciego dnia czeka ich 40 km., z czego ok. połowy przebiegną, a resztę będą już szli z pielgrzymką pieszą, do której dołączą i wspólnie wejdą na Jasną Górę.

Wspomniał również, są takie osoby, które pomimo tego, że jest to pielgrzymka sztafetowa, biegną od początku do końca. Wyjaśnił, że na trasie są tzw. obligatoryjne odcinki sztafet, które są ponumerowane i gdzie są przydzielone składy, w których uczestnicy starają się pobiec na tzw. swoim odcinku. Natomiast pozostałą część dnia, kolejne etapy można pobiec według własnego uznania, przygotowania i kondycji, oraz potrzeby duchowej.  

Pierwszy odcinek prowadzi z Radomia do Kowali i mogą w nim pobiec wszyscy chętni.

Nietypowi pielgrzymi będą mieli w swoim składzie 3 kapłanów: ks. Wojciech Pawłowski – tegoroczny mistrz Polski w półmaratonie górskim, misjonarz ks. Artur Chruślak, oraz ks. Piotr Popis, inicjator pielgrzymek biegowych. Każdego kapłani będą odprawiać Mszę św., głosić konferencje, będą też odmawiane modlitwy: Różaniec, Anioł Pański, Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Na Przeprośnej Górce wręczane są pamiątkowe medale i pałeczki sztafetowe, dla wszystkich, którzy ukończą bieg.

Źródło: radioplus.com.pl

Foto: diecezja.radom.pl