Radom i okolice Społeczeństwo

Dowódca WOT ze świąteczną wizytą na granicy

Dowódca WOT odwiedził wszystkie miejsca na granicy, w których stacjonują obecnie żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej!

W dn. 22-23 grudnia br. cz.p.o. Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Krzysztof Stańczyk wraz ze Starszym Podoficerem Dowództwa – st. chor. sztab. Mirosławem Ziarniakiem złożyli wizytę Terytorialsom pełniącym służbę na polsko-białoruskiej i polsko-słowackiej granicy. Dowódca i Starszy Podoficer Dowództwa złożyli życzenia i symbolicznie przełamali się opłatkiem z żołnierzami.

Podczas jednego ze spotkań, zorganizowanego w Hajnówce, cz.p.o. Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Krzysztof Stańczyk powiedział – Niestety nie wszyscy z Was zasiądą przy rodzinnym stole w Wigilię. Dziś spotykamy się tu, po to by symbolicznie przełamać się opłatkiem. Dziękuję Wam za ciężką służbę, którą pełnicie godnie i dobrze. Z dumą reprezentujecie Wojska Obrony Terytorialnej. Proszę przekażcie najlepsze życzenia swoim bliskim, swoim rodzinom. Podziękujcie im za wsparcie, bo w tym szczególnym czasie, jakim są Święta Bożego Narodzenia, jest to bardzo ważne. W Nowym Roku życzę Wam zdrowia i spełnienia marzeń. Mam nadzieję, że kolejne Święta Bożego Narodzenia 2024 spędzicie wśród bliskich i znajomych.

W spotkaniu w Hajnówce uczestniczyli żołnierze blp Rybnik pełniący służbę w ramach WZZ Podlasie. Obecni tam byli również dowódcy 1 Podlaskiej Brygady OT płk Mieczysław Gurgielewicz oraz 6 Mazowieckiej Brygady OT płk Witold Bubak, a także przedstawiciele wojsk operacyjnych, Straży Granicznej, Policji, samorządu lokalnego oraz Białowieskiego Parku Narodowego.

Podczas spotkania głos zabrał również st. chor. sztab. Mirosław Ziarniak Starszy Podoficer Dowództwa WOT, który odniósł się do trudów pełnienia służby, w takich warunkach i okolicznościach. Zwracają się do żołnierzy zaznaczył – Życzę Wam zdrowych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. W Nowym Roku życzę Wam odwagi – żeby stawiać sobie wysokie, ambitne cele oraz siły i zdrowia, żeby te cele realizować.

***

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej – 3 września 2021 roku Terytorialsi weszli do działań na terenie wówczas objętym stanem wyjątkowym. Od tego czasu, nieprzerwanie, zaangażowani są w ochronę polskiej, wschodniej granicy państwowej. Od 2023 r. żołnierze WOT obecni są również na polsko-słowackiej granicy państwowej. 

Każdej doby, w systemie zmianowym, żołnierze Formacji wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej i żołnierzami wojsk operacyjnych prowadzą patrole piesze i kołowe. Stale, w terenie przygranicznym przebywa około 1000 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy są w pełnej gotowości do natychmiastowego działania.