Na terenie radomskiej delegatury IPN startuje projekt Drużyna „Inki”, który jest realizowany przez Biuro Przystanków Historia przy współpracy z oddziałami i delegaturami IPN. Zajęcia są przeznaczone dla uczniów 7-8 klasy szkół podstawowych oraz szkół średnich.
Czym jest projekt drużyna Inki?
Każde zajęcia dzielą się na dwie części. W pierwszej uczestnicy poznają życie „Inki” oraz jej rodziny. Po historycznym wstępie, w drugiej części lekcji, prowadzone jest teoretyczne i praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. Po zakończonych zajęciach, każdy uczestnik otrzymuje podręczną apteczkę.
Gdzie będą odbywały się zajęcia?
Zajęcia w dniach 16-18 maja będą się odbywały w Przystanku Historia w Pelagowie-Trablicach, w Publicznej Szkole Podstawowej nr 28 im. Adama Mickiewicza w Radomiu oraz w Publicznej Szkole Podstawowej im. 72 Pułku Piechoty Armii Krajowej w Mniszku.
Otwarcie wystawy o św. Maksymilianie Marii Kolbe w Przystanku Historia Trablice-Pelagów (Izba pamięci ks. Romana Kotlarza)
Na ogrodzeniu Izby pamięci ks. Romana Kotlarza w Trablicach-Pelagowie zostanie otwarta wystawa poświęcona świętemu – Maksymilianowi Marii Kolbemu.
Św. Maksymilian Maria Kolbe (właściwie Rajmund Kolbe) zapisał się na kartach historii jako męczennik, który oddał swoje życie za drugiego człowieka w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady KL Auschwitz.
Otwarcie wystawy będzie miało miejsce we wtorek, 16 maja o godz. 9.30, przed rozpoczęciem zajęć w ramach projektu drużyna Inki. Biografia elementarna będzie prezentowana przez najbliższe kilka tygodni tak, aby mieszkańcy mogli zapoznać się z życiorysem świętego.