Inwestycje Na czasie Radom i okolice Społeczeństwo

Dworek Zabiełły odzyska swój dawny blask

Dworek Zabiełły odzyska swój dawny blask. Jest koncepcja modernizacji, a przebudowa ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Willa Zabiełłów to zabytkowy budynek z 2. połowy XIX w., położony w Radomiu przy ul. gen. Okulickiego 9.

Willa została wybudowana w 2. połowie XIX w. dla Józefa Ignacego Zabiełły (zm. w 1900), właściciela jednego z większych radomskich browarów. Pierwotnie obok domu znajdowały się zabudowania browaru, niezachowane jednak do dzisiejszych czasów. Od 1937 w budynku mieściła się Szkoła Podstawowa im. Stanisława Jachowicza, zaś w czasie II wojny światowej Powiatowa Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa.

W późniejszym okresie do 2010 w obiekcie miała siedzibę przychodnia psychiatryczna. Po wyprowadzce przychodni willa była wystawiana na sprzedaż. Początkowo ciężko było znaleźć chętnego kupca. W 2021 r. zarząd województwa mazowieckiego zdecydował, że budynek ocali i przekaże na potrzeby podległej sobie instytucji, czyli Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Co będzie się mieścić w budynku?

– Planujemy, by w nowych pomieszczeniach Dworu Zabiełły odbywała się arteterapia dla wszystkich, którzy tego potrzebują. Będą to warsztaty grupowe z rzeźby w glinie i malarstwa

poinformował Leszek Ruszczyk.

Koszty modernizacji Willi Zabiełły będą naprawdę duże. Nowi włodarze twierdzą, że rewitalizacja i adaptacja budynku pod potrzeby muzealne będzie kosztować ok. 15 mln zł.

Prace przy odbudowie dworku mają zacząć się jeszcze w tym roku, wraz z rozpoczęciem sezonu budowlanego. Takie chęci wyrażają władze Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Gruntowna modernizacja może potrwać nawet ponad rok. Piecze nad poprawnością modernizacji sprawuje konserwator, który wydał warunki dotyczące przebudowy.