Historia Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Dzień Darczyńcy w IPN – wśród darczyńców znalazła się mieszkanka Radomia

Dzień Darczyńcy Pamięci ma na celu uhonorowanie i wyrażenie wdzięczności wszystkim osobom, które podzieliły się z IPN dokumentami, wspomnieniami, fotografiami i pamiątkami rodzinnymi.

W środę, 6 grudnia 2023 r. w Archiwum IPN w Warszawie przy ul. Kłobuckiej 21, odbyło się spotkanie w związku z Dniem Darczyńcy. W jego trakcie specjalne podziękowania zostały przekazane tym Darczyńcom, którzy w ostatnim czasie przekazali do Archiwum IPN szczególnie cenne artefakty.

– Miło nam poinformować, że w tej nielicznej grupie znalazła się Pani Zofia Janus z Radomia. Przekazała ona do zasobu archiwalnego Delegatury IPN w Radomiu pamiątki należące do jej Ojca, Pana Antoniego Siczka, żołnierza Września 1939 r., więźnia sowieckich łagrów, żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

informuje IPN delegatura w Radomiu.

Wśród przekazanych materiałów znajdują się m.in. dokumenty i fotografie dokumentujące szlak bojowy, jaki Antoni Siczek przeszedł wraz z armią gen. Władysława Andersa: od Bliskiego Wschodu po demobilizację w 1946 r. Antoni Siczek był m.in. uczestnikiem bitwy o Monte Cassino i został ranny w trakcie kampanii włoskiej.

Poza tym do archiwum trafiły m.in. dwie oryginalne walizki, pas główny, scyzoryk żołnierski „Churchill” wz. 1942, a także różaniec, który Pan Antoni Siczek otrzymał od papieża Piusa XII podczas audiencji w Watykanie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu