O tym się mówi Radom i okolice Wiadomości

Dzień Dziecka Utraconego – upamiętnienie dzieci, które zmarły przedwcześnie

15 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Symbolem dziecka utraconego jest błękitno-różowa kokardka. W tym dniu rodzice mają możliwość upamiętnienia swoich dzieci, które zmarły przedwcześnie, z różnych powodów. Mogą pomodlić się w ich intencji, otrzymać emocjonalne i duchowe wsparcie, oraz spotkać się z innymi osobami, które przeżyły podobną tragedię.

Data 15 października nie jest przypadkowa. Licząc od 1 stycznia jest to pełen okres, w którym powinna trwać ciąża. Dodatkowo, jest to dzień, w którym Robyn Bear (inicjatorka upamiętnienia dzieci nienarodzonych), utraciła jedno ze swoich dzieci. W sumie straciła ich sześcioro. Kobieta po traumatycznych przeżyciach, postanowiła utworzyć grupę wsparcia, skupiającą wszystkie osoby, które doświadczyły podobnego nieszczęścia.

Dzieci, które zmarły w łonach matek, czy zaraz po narodzinach, mają prawo do pogrzebu, szacunku i pamięci.

Dzień pamięci dzieci utraconych jest obchodzony na całym świecie od 1988 roku. W Stanach Zjednoczonych, skąd się wywodzi, obchodzone jest pod nazwą Dnia Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych.

Pierwsze wzmianki o obchodzeniu tej tradycji w Polsce pojawiły się w 2004 r. Inicjatorami są: organizacja Rodziców po Stracie oraz Rodzice Dzieci Chorych „Dlaczego”

Jednym z symboli dziecka utraconego, jest motyl w kolorze fioletowym. Ten symbol jest informacją, że rodzice utracili jedno z dzieci. Natomiast umieszczony na łóżeczku noworodka, informuje o urodzeniu tego dziecka z ciąży mnogiej, z której nie wszystkie dzieci przeżyły.

Drugim symbolem jest kokardka błękitno-różowa, którą można sobie przypiąć do ubrania, aby wyrazić wsparcie dla rodzin, które utraciły dzieci.

Zwyczajem jest też wypuszczanie balonów niebieskich i różowych, na których umieszczone są imiona utraconych dzieci.

Tego dnia sprawowane są Msze św., odmawiane są modlitwy różańcowe w intencji przedwcześnie zmarłych dzieci. Odbywają się także symboliczne pochówki dzieci nienarodzonych. Organizowane są również prelekcje i spotkania w grupach wsparcia dla rodzin, które utraciły dzieci z różnych powodów.

 

Centralne obchody Dnia Dziecka Utraconego w Diecezji Radomskiej będą odbywały się w dwóch miejscach:

Skarżysko Kamienna – Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej:

14.30 – Msza św. w intencji rodziców przeżywających śmierć dziecka

15.30 – modlitwa różańcowa przed Grobem Dziecka Utraconego

Radom – Parafia Świętej Rodziny:

18.00 – Msza święta

19.00 – modlitwa różańcowa przed Pomnikiem Maryi Matki Życia

 

Źródła: diecezja.radom.pl / funer.com.pl / mamotoja.pl

Foto: funer.com.pl