O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Dzień Dziecka Utraconego w diecezji radomskiej

Dzień Dziecka Utraconego jest obchodzony w całej Polsce 15 października. W tym dniu rodzice, którzy z różnych powodów utracili swoje dziecko/dzieci, mają możliwość spotkać się razem, pomodlić oraz otrzymać wsparcie emocjonalne i duchowe.

Tego dnia sprawowane są Msze św., odmawiane są modlitwy różańcowe w intencji przedwcześnie zmarłych dzieci. Odbywają się także symboliczne pochówki dzieci nienarodzonych. Organizowane są również prelekcje i spotkania w grupach wsparcia dla rodzin, które utraciły dzieci.

W diecezji radomskiej główne obchody odbędą się w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Tam o godz.12.30 odprawiona zostanie Msza św. za rodziców, którzy z różnych powodów utracili swoje dziecko. Po Mszy św., pod Pomnikiem Dziecka Nienarodzonego będzie odmówiona modlitwa różańcowa.

Z kolei w Radomiu upamiętnienie dzieci utraconych odbędzie się w kościele Świętej Rodziny. O godz. 18.00 będzie sprawowana Msza św., a po niej modlitwa różańcowa.

Organizatorem diecezjalnego Dnia Dziecka Utraconego jest Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej.

Nieprzypadkowa jest data obchodów Dnia Dziecka Utraconego. Licząc od 1 stycznia jest to pełen okres, w którym powinna trwać ciąża. Dodatkowo, jest to dzień, w którym Robyn Bear (inicjatorka upamiętnienia dzieci nienarodzonych), utraciła jedno ze swoich dzieci. W sumie straciła ich sześcioro. Kobieta po traumatycznych przeżyciach, postanowiła utworzyć grupę wsparcia, skupiającą wszystkie osoby, które doświadczyły podobnego nieszczęścia.

Dzieci, które zmarły w łonach matek, czy zaraz po narodzinach, mają prawo do pogrzebu, szacunku i pamięci.

Dzień pamięci dzieci utraconych jest obchodzony na całym świecie od 1988 roku. W Stanach Zjednoczonych, skąd się wywodzi, obchodzone jest pod nazwą Dnia Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych.

Pierwsze wzmianki o obchodzeniu tej tradycji w Polsce pojawiły się w 2004 r. Inicjatorami są: organizacja Rodziców po Stracie oraz Rodzice Dzieci Chorych „Dlaczego”

Jednym z symboli dziecka utraconego, jest motyl w kolorze fioletowym. Ten symbol jest informacją, że rodzice utracili jedno z dzieci. Natomiast umieszczony na łóżeczku noworodka, informuje o urodzeniu tego dziecka z ciąży mnogiej, z której nie wszystkie dzieci przeżyły.

Drugim symbolem jest kokardka błękitno-różowa, którą można sobie przypiąć do ubrania, aby wyrazić wsparcie dla rodzin, które utraciły dzieci.

Zwyczajem jest też wypuszczanie balonów niebieskich i różowych, na których umieszczone są imiona utraconych dzieci.

Źródła: radioplus.com.pl / funer.com.pl / mamotoja.pl

Foto: radioplus.com.pl (zdjęcie przedstawia grób Dziecka Nienarodzonego w Skarżysku-Kamiennej)