O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Dziś Dzień bez Samochodu. Komunikacja miejska jest darmowa

W piątek, 22 września przypada Dzień bez Samochodu. W Radomiu, jak co roku, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, tego dnia można bezpłatnie jeździć wszystkimi autobusami linii miejskich, zarówno na terenie Radomia, jak też współpracujących z miastem gmin.

W tym celu nie trzeba okazywać żadnych dokumentów. Uprawnienie obowiązuje całą dobę – od godziny 0:00 do 23:59. Bezpłatne przejazdy dotyczą wszystkich linii organizowanych przez Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu, czyli zarówno dziennych (oznaczonych od 1 do 27), jak też nocnych (N1, N2 i N3).

– Zachęcam, by 22 września zostawić samochód na parkingu i skorzystać z darmowej tego dnia komunikacji miejskiej. Dla osób, które na co dzień nie korzystają z transportu zbiorowego będzie to okazja, by zobaczyć jak w ostatnich latach zmieniła się komunikacja miejska w Radomiu. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji sukcesywnie odnawia swój tabor. Kupuje nowoczesne  autobusy, w tym elektryczne czy zasilane gazem CNG. Dziś już około 70 procent autobusów wyjeżdżających każdego dnia na ulice Radomia to pojazdy nisko- lub zeroemisyjne. Oczywiście zachęcam również do korzystania z rowerów czy hulajnóg zwłaszcza, że sieć dróg dla rowerów w naszym mieście z każdym rokiem się rozrasta

mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Przypadający 22 września Dzień bez Samochodu kończy Europejski Tydzień Mobilności. To kampania, której celem jest zachęcenie do zmiany przyzwyczajeń niekorzystnych dla zdrowia i środowiska, a także do okazjonalnego lub nawet stałego wyboru alternatywnych, bardziej ekologicznych rozwiązań. Dotyczy to też środków codziennego transportu – od chodzenia pieszo i jazdy na rowerze po komunikację publiczną.

Źródło: UM Radom