Radom i okolice Społeczeństwo

Ferie w kamaszach! Pierwsze w tym roku wcielenie do 6MBOT

58 nowych żołnierzy zasiliło szeregi 6MBOT. Zdecydowana większość z nich to uczniowie, którzy zdecydowali się przerwę międzysemestralną spędzić na szkoleniu podstawowym.

Zapoznali się z regulaminami, przeszli testy sprawnościowe, otrzymali mundury i rozpoczęli… ferie w kamaszach. W sobotę, 13 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku wcielenie do 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej organizowane w ramach projektu “Ferie z WOT”.

Termin 16 dniowego szkolenia podstawowego został skorelowany z terminem ferii w województwie mazowieckim. Dzięki temu nie tylko uczniowie i studenci, ale również nauczyciele i pracownicy szkół mogą wykorzystać wolny od nauki czas i spełnić marzenia o służbie wojskowej.  

– W poprzednich latach ferie mijały mi szybko, a jednocześnie leniwie. Na uczelnię wracałem z poczuciem straconego czasu. Tym razem postanowiłem zrobić coś dla siebie. Mam nadzieję, że w ciągu tych dwóch tygodni zdobędę nową wiedzę i doświadczenia, poznam nowych ludzi, którzy mają podobne wartości i pasje. To również spełnienie dziecięcych marzeń, które zawsze towarzyszyły mi w dorosłym życiu, ale zawsze brakowało odwagi lub czasu na ich spełnienie. Cieszę się, że jest możliwość udziału w szkoleniu właśnie w czasie przerwy w nauce

mówi student z Radomia, jeden z nowo wcielonych żołnierzy.  

Przed nowo wcielonymi 16 dni szkolenia podstawowego, podczas którego zdobędą zarówno wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne z zakresu m.in. topografii, obsługi broni i strzelania, pierwszej pomocy czy zielonej taktyki.

Podczas ferii na poligonie nie ma mowy o spaniu do południa czy leniwie mijających godzinach – uczestników szkolenia będzie obowiązywał ścisły harmonogram dnia – od porannego rozruchu do wieczornego capstrzyku.  

– Program szkolenia jest przygotowany w taki sposób, aby nowi żołnierze poznali specyfikę wojskowego rzemiosła, sprawdzili swoje predyspozycje i możliwości oraz przygotowali się do dalszej służby. Zajęcia prowadzone są w sposób rzetelny i dokładny tak, aby kandydaci kończyli szkolenie podstawowe z wiedzą niezbędną do dalszego rozwoju swoich umiejętności  

mówi dowódca kompanii szkolnej 6MBOT. 

Szkolenie podstawowe zakończy się uroczystą przysięgą wojskową. Następnie żołnierze rozpoczną cykl szkoleń rotacyjnych, podczas których będą doskonalić nabyte umiejętności. Systematyczne i dobrze przygotowane weekendowe szkolenia pozwolą przygotować terytorialsów do dalszej służby.   

– Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych, nasi żołnierze niejednokrotnie pokazywali, że są gotowi do służby na wielu frontach – od przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych, poprzez wsparcie organów samorządowych w relokacji uchodźców, po wsparcie Straży Granicznej w zabezpieczeniu granicy państwowej. Terytorialsi z 6MBOT znają odpowiedzialność wynikającą ze słów przysięgi, którą składają, wielokrotnie to udowadniali. Dziś Brygada staje się silniejsza o kolejnych kilkudziesięciu patriotów – mówi płk Witold Bubak

dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.  

21 stycznia do uczestników szkolenia podstawowego dołączą rezerwiści, którzy w ramach szkolenia wyrównawczego będą odświeżać zdobytą dotychczas wiedzę. Uroczysta przysięga wojskowa zaplanowana jest na 27 stycznia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Źródło: Wojsko Polskie