Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Wiadomości

Film o bł. rodzinie Ulmów w Resursie Obywatelskiej

Film o bł. rodzinie Ulmów pt. „Historia jednej zbrodni” zostanie wyświetlony w ramach cyklu „Drogowskazy”. Projekcja będzie miała miejsce 20 września w Resursie Obywatelskiej. Będzie to dokument ukazujący wyniki śledztwa przeprowadzonego przez reżysera filmu, dotyczące niedopowiedzianej historii zamordowanej rodziny z Markowej.

„Historia jednej zbrodni” to dokument dotyczący historii życia Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci, którzy poświęcili swoje życie próbując ratować dwie żydowskie rodziny. Są w nim dopowiedziane brakujące elementy dotyczące historii rodziny Ulmów, którymi nikt się jeszcze nie zajmował.

Reżyser filmu przeprowadził śledztwo dotyczące zbrodni rodziny Ulmów. Dotarł do materiałów, które dotąd nie były publikowane. Podążył śladem osób odpowiedzialnych za mord, przeprowadził wiele rozmów, które doprowadziły go do prawdy. Odkrył, że sprawcy nie ponieśli żadnej kary za popełnioną zbrodnię. Natomiast żandarm, który na Ulmów wydał wyrok śmierci i przeprowadził ich egzekucję, przez długie lata cieszył się szacunkiem i uznaniem w Niemczech.

Projekcje filmu odbędą się 20 września w Resursie Obywatelskiej. Pierwsza odbędzie się o godz. 12.00 i poprzedzi je prelekcja dr hab. Sebastiana Piątkowskiego (IPN). Druga o godz. 18.00. Przed wieczorną projekcją odbędzie się spotkanie z Pawłem Łukiem Murawskim, który brał udział w realizacji filmu i opowie o doświadczeniach z planu.

Film wyreżyserował i scenariusz napisał Mariusz Pilis.

Jest on przeznaczony dla widzów od 15 roku życia.

Źródło i foto: facebook.com/ResursaObywatelska