Fundacja przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym szansą na poprawę sytuacji lecznicy? – Myślę, że to dobry krok – mówił Dawid Ruszczyk, przewodniczący radnych Koalicji Obywatelskiej, w rozmowie z portalem Radio Radom.
W ostatnich dniach informowaliśmy o tym, że władze Radomskiego Szpitala Specjalistycznego prowadzą działania w sprawie powołania Fundacji Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Tytusa Chałubińskiego. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Radomiu dyrektor szpitala, Barbara Łopyta, apelowała do lokalnych samorządowców o bezpłatne udostępnienie pomieszczenia o powierzchni 5 m² w budynku przychodni specjalistycznych.
Lokal miałby służyć fundacji, której powołanie jest w toku. Inicjatywa została podjęta przez Barbarę Łopytę, Dorotę Ciekałę – główną księgową szpitala oraz prof. Wojciecha Dworzańskiego. Fundacja ma na celu wspieranie działalności leczniczej oraz ochrony zdrowia. Dyrektor szpitala podkreślała, że do formalnego zarejestrowania fundacji niezbędne jest posiadanie stałego adresu. Brak lokalu uniemożliwiłby uzyskanie NIP-u, który jest konieczny do wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
Dawid Ruszczyk, przewodniczący radnych Koalicji Obywatelskiej, zabrał głos na temat powstającej fundacji w rozmowie z portalem Radio Radom.
– Zainicjowanie powstania fundacji to dobry krok. To jeden z punktów, które postawiła sobie nowa pani dyrektor, Barbara Łopyta, i sukcesywnie realizuje swoje plany. Myślę, że to świetna decyzja. Fundacja jest organizacją pozarządową przy szpitalu, co daje więcej możliwości pozyskiwania funduszy i działań poza szpitalem
tłumaczył radny Ruszczyk.
Radny podkreślił także, że sytuacja finansowa Radomskiego Szpitala Specjalistycznego jest trudna, jednak widzi szanse na poprawę.
– Każdy z radnych zgodzi się, żeby krok po kroku wychodzić z tej złej sytuacji. Jeśli będą potrzeba dodatkowe fundusze na szpital, to będziemy dokładać, bo zdrowie jest najważniejsze i nie możemy dopuścić, żeby szpital nie wywiązywał się ze swoich obowiązków
mówił Ruszczyk.
Podczas rozmowy poruszono również temat finansowania szpitala, które w dużej mierze zależy również od rządu centralnego. Przypomnijmy, że rząd od ponad roku dysponuje narzędziami do lepszego wyceniania świadczeń zdrowotnych.
– To także rola pani dyrektor, by prowadzić rozmowy z ministerstwem zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia. Takie rozmowy trwają i są na dobrej drodze. To wszystko potrzebuje czasu. Pamiętajmy, że reformy służby zdrowia nie były przeprowadzane od wielu lat, a zaniedbania z poprzednich dekad nie da się naprawić w jeden rok. Każda ze stron musi dołożyć swoją cegiełkę. Szpital musi pokazać, że potrafi się zrestrukturyzować i poprawić sytuację finansową. Kiedy to się uda, będziemy mogli spokojnie spać
dodał radny.

Dawid Ruszczyk wyraził nadzieję, że rozmowy przyniosą efekty w niedalekiej przyszłości.
Źródło: Radio Radom