Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu przygotowuje się do przeprowadzenia największego remontu Klinicznego Oddziału Położnictwa, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej od 25 lat. Na realizację tego zadania samorząd województwa przeznaczył kwotę ponad 23,6 miliona złotych. Niedawno podpisano umowę na prace budowlane, które rozpoczną się w kwietniu 2025 roku, a zakończenie inwestycji zaplanowane jest na listopad 2026 roku.
Kliniczny Oddział Położnictwa, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej, który powstał w 2000 roku, składa się z trzech odcinków: Ginekologii i Patologii Ciąży, Położnictwa Aseptycznego oraz Traktu Porodowego. Oddział dysponuje 45 łóżkami i oferuje pełen zakres specjalistycznych operacji ginekologicznych, w tym metodą klasyczną oraz laparoskopową.
Przeprowadza również leczenie endometriozy oraz oferuje kompleksową diagnostykę ciążową, aż do porodu. Rocznie hospitalizowanych jest około 3,8 tys. pacjentek, a w 2024 roku szpital odnotował narodziny 1104 dzieci.
Wicemarszałek Rafał Rajkowski podkreśla, że oddział wymaga gruntownego remontu, który nie tylko poprawi warunki dla pacjentek, ale także umożliwi zakup nowoczesnego sprzętu medycznego.
– To ważne, aby mieszkanki naszego regionu, które wybierają ten szpital, czuły się bezpiecznie i komfortowo
mówi wicemarszałek.
Prace budowlane, realizowane przez firmę ARBUD INVESTMENT Sp. z o.o., nie będą kolidować z funkcjonowaniem oddziału.
Remont przewiduje szereg modernizacji, z największymi zmianami w traktach porodowych. Część sal porodowych zostanie przekształcona, a ogólna czterostanowiskowa sala porodowa zostanie podzielona na dwie niezależne jednostki, każdą z własnym węzłem sanitarnym.
Dodatkowo powstaną nowe sale porodowe, w tym sala cięcia cesarskiego z odpowiednim zapleczem, a także stworzone zostaną nowe pomieszczenia, takie jak sala przedporodowa oraz sala poporodowa z łazienkami. Przy salach porodowych znajdą się także pomieszczenia nadzoru pacjenta oraz dyżurka położnych.
– Nasz szpital jest otwarty na potrzeby kobiet na każdym etapie ich życia. Modernizacja oddziału pozwoli zapewnić przyszłym mamom i ich rodzinom intymność. Poprawią się także warunki hospitalizacji i rekonwalescencji kobiet wymagających leczenia ginekologicznego, a także warunki pracy całego zespołu medycznego
zauważa prezes zarządu szpitala Bożenna Pacholczak.

Szpital w Radomiu prężnie rozwija również programy wspierające rodziny, takie jak szkoła rodzenia oraz projekt „Witaj na Mazowszu!”, w ramach którego każde nowo narodzone dziecko otrzymuje powitalną wyprawkę. Pacjentki mogą także skorzystać z różnych metod łagodzenia bólu porodowego, zarówno farmakologicznych, jak i niefarmakologicznych.
Źródło: MMS