Nieznani sprawcy odłączyli prąd w stacji trafo zasilającej obiekty użyteczności publicznej, m.in. Urząd Gminy, przedszkole i ośrodek zdrowia w Zakrzewie, wznowienie dostaw prądu zapewnili żołnierze 6MBOT oraz pracownicy PGE SA. Taki był scenariusz ćwiczenia epizodycznego „Pomocna Energie’23”, które odbyło się w podradomskim Zakrzewie w dniach 20-21 września.
Epizod przeprowadzony został w ramach ćwiczenia doskonalącego z zakresu obronności „RADOMKA 2023”, które w dniach 20-21 września odbywało się na terenie powiatu radomskiego. Udział w ćwiczeniu wzięli żołnierze kompanii dowodzenia oraz przedstawiciele PGE S.A. Jego celem było utrwalanie wypracowanych procedur i działań podejmowanych w przypadku braku prądu w regionie.
– Zgodnie z zapisami ustawy o obronie ojczyzny to dowódcy brygad OT pełnią funkcje koordynatorów w zakresie Systemu Zarządzania Kryzysowego Resortu Obrony Narodowej w poszczególnych województwach. Tego typu ćwiczenia są konieczne do wypracowania odpowiedniego modelu działania, zgrania się, przepracowania ewentualnych przeszkód tak, aby służby – w sytuacji realnego kryzysu – mogły udzielać jak najlepszej i jak najszybszej pomocy
mówi płk Witold Bubak – dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W ramach ćwiczenia żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przewieźli w środę popołudniu Kontenerową Elektrownię Polową KEP-900 do Zakrzewa. W czwartek odbył się natomiast główny element ćwiczenia – terytorialsi rozstawili i przygotowali Elektrownię do działania, natomiast pracownicy PGE S.A podłączyli elektrownię do prądu, co umożliwiło przywrócenie dostaw prądu poprzez przejście na zasilanie awaryjne.
Scenariusz „Pomocnej Energii’23” zakładał również poszukiwania uszkodzonego Bezzałogowego Statku Powietrznego, który według scenariusza stanowił zagrożenie dla mieszkańców gminy Zakrzew. Ten punkt ćwiczenia realizowali również żołnierze kompanii dowodzenia, w ramach działań Naziemnego Zespołu Poszukiwawczo-Ratowniczego (NZPR).
Poza epizodem w ramach „Pomocnej Energii’23” mazowieccy terytorialsi zaangażowani byli w ćwiczenia „Radomka 2023”. Zaangażowanie żołnierzy z 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu obejmowało zabezpieczanie linii brzegowej zalewu w Domaniowie, natomiast żołnierze kompanii saperów wraz z pozostałymi służbami prowadzili z łodzi patrole wodne. W sumie w działania zaangażowanych było ponad 40 żołnierzy 6MBOT: z kompanii dowodzenia, 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu oraz kompanii saperów. O prawidłowy przebieg działań zadbali również żołnierze kompanii logistycznej oraz Sztabu Brygady. W przeprowadzenie praktycznych epizodów na terenie gmin Zakrzew i Przytyk zaangażowane były również siły i środki Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Zakrzewa, Przytyka i Wrzosu.