• O tym się mówi Radom i okolice Religia

  Grekokatolicy i katolicy będą razem obchodzić Boże Narodzenie

  Grekokatolicy i katolicy będą razem obchodzić Boże Narodzenie w Radomiu. 

  W greckokatolickiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Radomiu Boże Narodzenie po raz ostatni obchodzone będzie według kalendarza juliańskiego. O sprawie poinformował proboszcz ks. Igor Małysz.

  Liturgia Bożego Narodzenia będzie celebrowana w sobotę, 7 stycznia w kaplicy bazyliki mniejszej św. Kazimierza w Radomiu.

  W związku z decyzją Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, poszczególne parafie będą mogły decydować o przejściu na kalendarz neojuliański i świętować Boże Narodzenie w grudniu, razem z katolikami.

  – Od dawna czekaliśmy na taką decyzję naszych zwierzchników – powiedział ks. Małysz w rozmowie z Radiem Plus.

  Proboszczowie mają przeprowadzić konsultacje z wiernymi w tej sprawie w ciągu 6 miesięcy. W czerwcu oraz w lipcu 2023 r. parafia, która o to poprosi, będzie mogła otrzymać zgodę od swego biskupa na wprowadzenie kalendarza neojuliańskiego od 1 września 2023 r.

  Decyzja Synodu wydana została na najbliższe 5 lat – w 2028 roku podjęta zostanie finalna decyzja o ewentualnej reformie kalendarza liturgicznego w życiu całego ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

  Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego została erygowana w 2020 roku, wcześniej w Radomiu istniał greckokatolicki ośrodek duszpasterski. Członkowie parafii to w większości osoby, który przybyły w ostatnich latach z Ukrainy.

  Źródło: Radio Plus