Historia O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Iskry Niepodległej, czyli niezwykłe widowisko w Pionkach już otwarte

Przy powiatowej hali sportowej przy Zespole Szkół w Pionkach stanęła naczepa prezentacyjna, w której uczniowie i zaproszeni goście po raz pierwszy zobaczyli wyjątkowy spektakl multimedialny pod hasłem “Iskry Niepodległej”. Można go oglądać jeszcze do najbliższego piątku, wstęp wolny.

To wyjątkowe, multimedialne widowisko. Bardzo efektowne, mocno zaawansowane graficznie, o ciekawej treści i wygenerowanym komputerowo lektorem oraz elementami interaktywnymi.

Międzynarodowe sukcesy Polaków

Z około 20-minutowego pokazu można dowiedzieć się bardzo wiele o sukcesach i odkryciach Polaków w wielu dziedzinach. Na przykład, że to polski wynalazca Jan Szczepanik, autor ponad 200 patentów, wynalazł kamizelkę kuloodporną, a z kolei lekarz Ludwik Hirszfeld, wprowadził na świecie oznaczenia grup krwi. Z kolei Mieczysław Bekker był konstruktorem łazika księżycowego LRV w amerykańskim programie Apollo, a Irena Sendlerowa ocaliła życie ponad 1,5 tysiąca żydowskich dzieci podczas niemieckiej okupacji Polski. W widowisku prezentują się Polacy, którzy zdobywali najwyższe szczyty świata, jak Wanda Rutkowska czy Krzysztof Wielicki, lub dokonali niezwykłych wyczynów, jak zdobywca dwóch biegunów Marek Kamiński.

Uczniowie Zespołu Szkół zobaczyli historie wybitnych Polek i Polaków, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Wśród nich znajdują się bohaterowie z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu. To był bardzo nowoczesny i niezwykle pożyteczny przekaz wiedzy.

Duma z Polski oraz Pionek

Gośćmi pierwszego spektaklu byli między innymi poseł Marek Suski oraz starosta radomski Waldemar Trelka, członek Zarządu Powiatu Zbigniew Dziubasik i dyrektor Zespołu Szkół Rafał Kącki oraz grupa uczniów.

– Polska to taka sztafeta pokoleń, które przekazują wielki dorobek, również historyczny. Polska ma historię trudną, krwawą, ale piękną. Wypełniają ją konkretni ludzie, którzy są kontynuatorami tego, co działo się 50, czy 100 lat temu. Opowiadajmy o sobie, o Polsce jak najlepiej. Jesteśmy narodem wybitnym. Nikogo nie mordowaliśmy, nikogo nie okradaliśmy, na nikogo nie napadaliśmy, chcemy się pokojowo rozwijać. To wspaniała lekcja historii, nauka poprzez interaktywna zabawę

mówił Waldemar Trelka, starosta radomski.

– Inwestujemy w Pionki, w przemysł, jak zakłady Mesko, ale również szpital powiatowy, rządowe fundusze inwestujemy również w tę szkołę, inwestujemy też w wiedzę przyszłych pokoleń. Polska i Polacy mają ogromne osiągnięcia, doceniane na świecie. Cieszę się, że ta szkoła rozkwita. Jeszcze jakiś czas temu chyliła się ku upadkowi, ale teraz, po inwestycjach powiatu, po odważnych decyzjach pana starosty, ta placówka się rozwija. Pionki mają swoją przyszłość

podkreślił z kolei poseł Marek Suski.

Pierwszy spektakl zrobił wrażenie

Uczniowie ZS z Pionek jako pierwsi zobaczyli multimedialny spektakl.

– Fajna i ciekawa prezentacja. Dzięki takiej technologii, mogliśmy lepiej posmakować tej wiedzy. Myślę, że łatwiej jest zapamiętać ważne aspekty, książki nie są w stanie tego oddać

mówiła Karolina Pawlak, uczennica klasy IV pionkowskiego Zespołu Szkół.

Widowisko ISKRY NIEPODLEGŁEJ będzie można zobaczyć jeszcze w czwartek, 14 września w godzinach 10:00-18:00 oraz piątek, 15 września – 10:00-13:30 (pokazy są organizowane co 30 minut).