O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

IX edycja Festiwalu Muzyki Sakralnej w Kozienicach

IX edycja Festiwalu Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika odbędzie się w niedzielę 16 kwietnia w kościele Świętego Krzyża w Kozienicach.

Tegoroczny festiwal rozpocznie się o godz. 16.00. Jako pierwszy zaśpiewa chór z parafii Świętego Krzyża w Kozienicach, Fa-Mi-Re im. Józefa Furmanika pod dyrekcją s. Anny Sulimy. Po nim zaprezentują się kolejno: Komorowskie Towarzystwo Śpiewacze pod dyrekcją Witolda Błaszczyka oraz Żeński Chór Wiwat pod dyrekcją Piotra Duchalskiego.

Gośćmi festiwalu będą: wokalistka Beata Bednarz i pianistka jazzowa Dorota Zaziąbło.

Beata Bednarz to wokalistka o niepowtarzalnej barwie i skali głosu. Śpiewa zawodowo od 1985 r. Instruktor warsztatów muzycznych i gospelowych, trener impostacji i emisji głosu. Absolwentka i pedagog Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Laureatka oraz gość i juror wielu festiwali. Przez wiele lat współpracowała z Małą Akademią Jazzu, gdzie prezentowała dzieciom i młodzieży muzykę gospel i blues. Występowała u boku niemal wszystkich najważniejszych postaci polskiej sceny muzycznej. Nagrała 11 solowych albumów.

Dorota Zaziąbło to pianistka, kompozytorka, aranżerka i producentka muzyczna. Absolwentka V Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach w klasie fortepianu Wojciecha Niedzieli. Po studiach poszerzyła zainteresowania muzyczne o takie gatunki muzyczne, jak: bossa nova, gospel, soul, r’n’b, reggae. Brała udział w wielu konkursach pianistycznych i festiwalach jazzowych. Koncentruje i współpracuje z wieloma sławnymi artystami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Obecnie jest Wicedyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. W. Rowickiego w Żywcu.

Po części koncertowej o godz. 18.00 będzie sprawowana uroczysta Msza Św., a potem nastąpi uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy pomniku Jana Pawła II z okazji dziewiątej rocznicy kanonizacji polskiego papieża.

Historia festiwalu Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika sięga 2013 r. Na poszczególne edycje festiwalu składają się koncerty o tematyce sakralnej, w wykonaniu zespołów i chórów. Wśród prezentowanych utworów są również kompozycje Józefa Furmanika – kompozytora muzyki organowej i liturgicznej.

Organizatorami festiwalu są: Gmina Kozienice, Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka oraz Parafia pw. Świętego Krzyża w Kozienicach, partnerami zaś: Parafia pw. Świętej Rodziny w Kozienicach, Ognisko Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski” w Kozienicach, Rycerze Kolumba Rada Lokalna w Kozienicach im. Matki Kazimiery Gruszczyńskiej, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Pawła II w Kozienicach, Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Cierpiących w Kozienicach. Partnerem głównym festiwalu jest Enea Wytwarzanie.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawują: Piotr Kozłowski – Burmistrz Gminy Kozienice, Krzysztof Wolski – Starosta Powiatu Kozienickiego, Zbigniew Piętka – Prezes Zarządu Enei Wytwarzanie, ks. dziekan Władysław Sarwa – Proboszcz Parafii pw. Świętej Rodziny w Kozienicach oraz ks. Dariusz Sałek – Proboszcz Parafii pw. Świętego Krzyża w Kozienicach.

Patronem medialnym jest Radio Plus Radom.

 

Źródła: radioplus.com.pl  /  dkkozienice.pl  /  beatabednarz.pl  /  dorotazaziablo.com

Foto: diecezja.radom.pl