Społeczeństwo

Jak skutecznie łowić ryby?

Wędkarstwo znane i używane jest od tysiącleci. Przez te lata powstało wiele metod wędkarskich, które są dostosowywane do łowienia odpowiednich gatunków ryb. Nie ma jednej techniki, która pozwoli nam złowić każdą rybę, dlatego wędkując, konieczne jest nauczenie się kilku z nich. Jakie metody łowienia ryb są najpopularniejsze w Polsce?

W naszym kraju coraz więcej osób korzysta z aktywności, jaką jest wędkarstwo. Już 1,5 miliona, czyli 4% naszego społeczeństwa wędkowała, co czyni to hobby jednym z najpopularniejszych w Polsce. Wraz z rozwojem wędkarstwa możemy korzystać z różnego sprzętu i różnych technik, które będą odpowiadały naszym potrzebom.

Metoda spławikowa

Metoda spławikowa to najstarsza technika wędkarstwa. Sposób ten pozwala na łowienie ryb z łódki lub brzegu. Jest świetna do nauki wędkowania. Dzięki niej można wyczuć, jak zachowuje się ryba oraz uczyć się prawidłowo zaciągać haczyk. W tej metodzie kluczowym elementem wyposażenia jest spławik. To właśnie on komunikuje nam, kiedy szarpnąć wędką, pełni w ten sposób rolę sygnalizatora.

Metoda karpiowa

Metoda karpiowa jest szczególnie popularna wśród polskich wędkarzy. Kart w naszym kraju jest uwielbianą rybą. Można ją podzielić na dwie techniki. Pierwsza z nich to ciężka technika gruntowa. Pozwala ona na połów z łódki, jak i brzegu, ale potrzebne jest mocne i wytrzymałe wędzisko oraz kołowrotek. Dodatkowo w celu wabienia można zastosować kulki proteinowe. Druga metoda to tzw. Zig Rig jest ona typowo powierzchniowa. Pozwala ona zarzucić przynętę na dowolnej wysokości.

Metoda spinningowa

Metoda spinningowa służy do połowu drapieżników. Wędkarz musi ciągle zarzucać i zwijać przynętę, która znajduje się na końcu żyłki. Przyciągając ją do siebie, imituje ruch rybki, która ma za zadanie przypominać prawdziwe ryby stanowiące przysmak dla drapieżnika. Metoda ta szczególnie będzie atrakcyjna dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas i się zmęczyć. Samo ciągłe zarzucanie wędki jest męczące, a gdy zaliczy się udane branie, następuje walka z rybą drapieżną. Wymaga ona sporej siły i zręczności od wędkarza, musi on ją przyciągnąć do siebie, a jednocześnie uważać, by nie połamać wędki lub zerwać żyłki. Taka walka może trwać nawet ponad godzinę.

Metoda gruntowa

Ta metoda służy do łowienia ryb na wysokości dna rzeki, jeziora czy stawu. Stosuje się unieruchomienie ciężarkiem, a łowi się za jej pomocą większe ryby, czyli karpie, liny, leszcze, karasie czy brzany. W metodzie gruntowej można stosować haki lub kotwice, dodatkowo wędkę umieszcza się na podpórkach.

Metoda muchowa

Metoda muchowa jest jedną z aktywnych technik połowu. W tej metodzie stosuje się sztuczne muchy z ukrytym haczykiem — przypominają one owady wodne. Za jej pomocą najczęściej łowi się lipienie i pstrągi.

Każda z tych metod wymaga dopasowanego sprzętu wędkarskiego. Bez niego nawet wędkarz ze sporym doświadczeniem wiele nie zdziała. Dlatego warto odwiedzić sklep wędkarski Radom, w nim można znaleźć asortyment dla wędkarzy.