O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Kandydaci na podoficerów szkolili się w siodle!

Doskonała mobilność w trudnym terenie, szybkość przemieszczania, możliwość transportu dodatkowego wyposażenia, duży zasięg działania, głębokość obserwacji oraz błyskawiczna reakcja na zagrożenie – to zalety jeździectwa, które zadecydowały o zorganizowaniu szkolenia z jazdy konnej dla uczestników trwającego w 6MBOT Kursu Podoficerskiego Sonda. 

Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach Kursu Podoficerskiego „SONDA” w stadninie konnej „Carino” w Gulinie zgłębiali tajniki jeździectwa konnego. Podczas wykładów terytorialsi zapoznawali się z teorią jazdy konnej, wyposażeniem indywidualnym jeźdźca i sprzętem jeździeckim, a także podstawową pielęgnacją konia i opieką weterynaryjną.

W części praktycznej realizowanej na torze jeździeckim, pod okiem kadry jeździeckiej przyszli podoficerowie poznawali oraz doskonalili postawy ujeżdżania, przygotowując pododdział konny do przemieszczania w terenie.  

Od żołnierzy wymaga się posiadania wiedzy, sprawności oraz kompetencji w wielu dziedzinach. Bardzo się cieszę, że dzięki uprzejmości stadniny koni „Carino”, terytorialsi z 6MBOT mogli poznać podstawy jeździectwa. Być może u któregoś z uczestników szkolenia stanie się to pasją, zwłaszcza że wśród żołnierzy zajęcia z jeździectwa spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem 

mówi dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Witold Bubak. 

 „Sonda” to kurs podoficerski skierowany wyłącznie do żołnierzy-ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest dopełnieniem całej struktury szkoleniowej WOT, wpisanym między funkcjonujące już szkolenia szeregowych. Prowadzony przez brygady OT kurs trwa kilka miesięcy, a swoim zakresem obejmuje zarówno zajęcia praktyczne jak i teoretyczne. 

Chcesz wstąpić do WOT? Nic prostszego! Skontaktuj się z rekrutrem – https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/  
Wniosek o powołanie możesz złożyć bezpośrednio w Wojskowym Centrum Rekrutacji lub elektronicznie przez platformę ePUAP.