Radom i okolice Społeczeństwo

Kolejny nabór do 6MBOT – pod szczególnym znakiem patrona 

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej świętuje 123. rocznicę urodzin swojego patrona – rtm. Witolda Pileckiego – jednego z najodważniejszych żołnierzy Armii Krajowej i antykomunistycznego podziemia. Rocznica zbiegła się w czasie z rozpoczęciem kolejnego szkolenia podstawowego w formie weekendowej. Przystąpiło do niego ponad 30 ochotników. 

Pamięć o bohaterze wiecznie żywa 

Postać rtm. Witolda Pileckiego to wzór dla żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady OT. Niezłomny żołnierz jest patronem jednostki od sześciu lat. Pilecki urodził się 13 maja 1901. Jako żołnierz polskiego podziemia na ochotnika trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, by budować tam ruch oporu. Gdy gestapo planowało rozbicie obozowej konspiracji, dokonał brawurowej ucieczki. Po wojnie Witold Pilecki wpadł w ręce komunistycznej bezpieki i stał się ofiarą sądowego mordu. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy w maju 1948 roku. 

Ruszyło szkolenie podstawowe w formie weekendowej 

Patriotyzm i obywatelską postawę rtm. Witolda Pileckiego z dumą hołdują żołnierze 6MBOT. W weekend poprzedzający rocznicę urodzin rtm. Witolda Pileckiego rozpoczęło się kolejne szkolenie podstawowe w formie sobotnio-niedzielnej. Zgłosiło się ponad 30 ochotników, którzy przez osiem kolejnych weekendów będą zgłębiać tajniki wojskowego rzemiosła, nauczą się obsługi broni i zasad medycyny pola walki.

Przyszli żołnierze dowiedzą się też jak reagować w przypadku różnego rodzaju kryzysów i zagrożeń. Finałem szkolenia będzie „pętla taktyczna”, której ukończenie z wynikiem pozytywnym, pozwoli rekrutom złożyć przysięgę wojskową. 

– Jestem zbudowany tym, że wciąż nie brakuje kandydatów do służby w szeregach 6 Mazowieckiej Brygady, a majowe wcielenie odbyło się w tak ważnym dla nas czasie – gdy obchodzimy rocznicę urodzin naszego patrona. Rotmistrz Pilecki jest wzorem odwagi i najwyższego umiłowania ojczyzny. Wierzę, że jego patriotyzm, historia i doświadczenia będą inspirować nowych terytorialsów do wiernej służby Polsce i Polakom

mówił pułkownik Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Weekendowe szkolenie podstawowe potrwa do 14 lipca. Jest skierowane do osób, które nie miały dotychczas żadnej styczności z wojskiem, a jego program pozwoli ochotnikom przygotować się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej. Kolejny nabór – tym razem na szkolenie podstawowe w trybie ciągłym – ruszy 29 czerwca. Będzie prowadzony w ramach projektu „Wakacje z WOT.”