Historia Polska i świat Społeczeństwo

76 lata temu rotmistrz Witold Pilecki został skazany na karę śmierci

76 lata temu Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał rotmistrza Witolda Pileckiego na karę śmierci.

15 marca 1948 r. rotmistrz Witold Pilecki został skazany na karę śmierci. W składzie sędziowskim zasiadali: Jan Hryckowian, Józef Badecki i Stefan Nowacki. 3 maja Najwyższy Sąd Wojskowy, w składzie Kazimierz Drohomirecki, Roman Kryże, Leo Hochberg, Jerzy Kwiatkowski i Rubin Szwajg, utrzymał wyrok w mocy. 25 maja 1948 r., komunistyczną metodą strzałem w tył głowy, wyrok wykonano.

Pilecki jest uznawany powszechnie za jednego z najodważniejszych i najwierniejszych żołnierzy Rzeczpospolitej.

Wyrok śmierci orzeczony 15 marca został wykonany 25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim poprzez strzał w tył głowy. Wykonawcą wyroku był Piotr Śmietański zwany „Katem z Mokotowa”. Witolda Pileckiego pochowano w bezimiennym grobie, do dzisiaj nie odnaleziono jego ciała, a sprawców nie osądzono.

1 października 1990 r. Wojskowy Sąd Najwyższy uchylił wyrok z 1948 r. W 2006 r. Witold Pilecki został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Jego imieniem nazwano 6. Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej oraz liczne drużyny harcerskie, szkoły i ulice. 25 maja, dzień jego śmierci, został uznany przez Parlament Europejski za Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu / Fot. AIPN