O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Koncert organowy w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza

Koncert organowy w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Radomiu, na os. Południe I, odbędzie się w najbliższą niedzielę. Usłyszymy utwory dwóch kompozytorów.

W niedzielę 6 sierpnia po Mszy św. o godz. 18.00. będzie można posłuchać utworów Jana Sebastiana Bacha i Feliksa Borowskiego. Na organach zagra prof. Wiktor Łyjak.

Prof. Wiktor Łyjak jest doktorem nauk humanistycznych Polskiej Akademii Nauk. Habilitację w zakresie wiedzy o sztuce uzyskał na Uniwersytecie Wrocławskim. Jako profesor wykłada na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Kieruje tam Zakładem historii, teorii i edukacji muzycznej. Od trzydziestu lat jest tytularnym organistą Kościoła Prokatedralnego (Seminaryjnego). Kieruje Międzynarodowym Festiwalem Organowym „Johann Sebastian Bach”, który organizuje Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, którego jest członkiem Zarządu.

Prze wiele lat był związany z kościołem św. Krzyża w Warszawie, gdzie od 1976-1983 pełnił obowiązki organisty. Organizował tam letnie koncerty organowe.

Opublikował ponad sto prac z zakresu dziejów budownictwa organowego i historii muzyki polskiej. Jest ekspertem w zakresie zabytków techniki. Bierze udział w pracach rekonstrukcyjnych zabytkowych organów, a także konsultuje projekty instrumentów powstających współcześnie. Jako rzeczoznawca powoływany przez Wspólnotę Polską działa także na Białorusi, Litwie i Ukrainie. Zrealizował dla TV Polonia cykl programów ARS ORGANI, podejmujących temat dawnych organów w Polsce.

 

 

Źródło: facebook.com/parafiadobregopasterzaradom/ km.ujk.edu.pl

Foto: facebook.com/parafiadobregopasterzaradom