Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Koncert Pieśni Maryjnych u Jezuitów

Koncert pieśni i piosenek Maryjnych odbędzie się w kościele Świętej Trójcy w Radomiu w najbliższą niedzielę. Zaśpiewa zespól wokalno-instrumentalny Gaudeamus. Gościnnie wystąpi superior radomskich Jezuitów. 

Miesiąc maj jest poświęcony Matce Bożej. W kościołach, przy kapliczkach Maryjnych odmawiana, bądź odśpiewywana jest Litania do Najświętszej Maryi Panny, śpiewane są też pieśni ku czci Matki Bożej.

Najpiękniejsze pieśni Maryjne, przypominające o obecności Maryi w naszym życiu, zaprezentuje w niedzielę 21 maja o godz. 18.30 zespół Gaudeamus. Wśród nich będą znane wszystkim pieśni takie jak: „Chwalcie łąki umajone”, „Maryjo, śliczna Pani”, „Zapada zmrok”. Zaprezentowanych też zostanie kilka dawno nie śpiewanych piosenek. Gościnnie wystąpi o. superior Rafał Kobyliński SJ, zawodowy śpiewak operowy, który zaśpiewa 2 utwory. Wokalistom będą towarzyszyć instrumenty. Zagrają organy, skrzypce, klarnet, saksofon, fletnia Pana i instrumenty perkusyjne. Będzie również możliwość wspólnego śpiewu.

Zespół Gaudeamus został założony ok. 30 lat temu przez Danielę Czerwińską, która jest także kierownikiem zespołu. Na początku działalności była to schola. Od 1992 r., kiedy dołączyli instrumentaliści istnieje jako zespół Gaudeamus. Od tamtego czasu jego skład niewiele się zmienił. Obecnie zespół liczy 12 osób. W sekcji wokalnej jest 8 osób, a w instrumentalnej 4 osoby.

Zespół nagrał pięć płyt a także brał udział w projekcie stanowiącym materiał dydaktyczny do lekcji religii. Ponadto wziął udział w przeszło stu koncertach w kraju i zagranicą: Niemcy, Austria, Litwa, Włochy, Kanada i Stany Zjednoczone Ameryki. Grał również koncert w Castel Gandolfo u papieża Jana Pawła II.

 

Źródła: radioplus.co.pl  /  gaudeamus.radom.pl

Foto: commons.wikimedia.org