Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Kościół na Idalinie Diecezjalnym Sanktuarium bł. kard. Wyszyńskiego.

Kościół na Idalinie został ustanowiony Diecezjalnym Sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Dekret Biskupa Radomskiego Marka Solarczyka w tej sprawie został odczytany w niedzielę 28 maja, w 42 rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia.

Dekret ustanawiający kościół pw. św. Stefana w Radomiu Diecezjalnym Sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, odczytał ks. prał. Marek Fituch, kanclerz kurii diecezji radomskiej. Następnie przekazał dokument proboszczowi parafii św. Stefana – ks. dr Andrzejowi Jędrzejewskiemu.

Bp. Marek Solarczyk w wydanym Dekrecie przybliżył na wstępie historię powstania idalińskiego kościoła, oraz wszelkie inicjatywy związane z osobą kardynała Wyszyńskiego podejmowane w tej parafii. Decyzja o budowie świątyni zbiegła się ze śmiercią Prymasa Tysiąclecia. Postanowiono wówczas go jakoś upamiętnić. Zaczęto budować świątynię, wzorując się na architekturze rzymskiej bazyliki Santa Maria in Trastevere, która była kościołem tytularnym kardynała. Rozpoczęto też modlitwy o beatyfikację Prymasa. W tej intencji regularnie były zamawiane Msze św. Co roku w rocznicę śmierci kard. Wyszyńskiego parafianie razem z księdzem proboszczem udawali się do grobu sługi Bożego. Poza tym organizowano pielgrzymki śladami Prymasa Tysiąclecia. Były też liczne modlitwy, wykłady, sympozja. Nauczanie Prymasa Tysiąclecia jest często przybliżane, także w czasie rekolekcji parafialnych. Obecnie trwają modlitwy o dar kanonizacji kard. Wyszyńskiego. Comiesięczne Msze św. połączono z modlitwą za Ojczyznę, za wstawiennictwem błogosławionego kardynała.

Ks. bp Marek Solarczyk na końcu dokumentu skierował też kilka słów do tych wszystkich, którzy radomskie sanktuarium będą nawiedzać:

– Niech wierni przybywający do tego sanktuarium uczą się wielkiego patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny oraz ofiarnej służby dla Boga i drugiego człowieka. Niech sanktuarium będzie miejscem modlitwy dla wiernych różnych grup wiekowych i stanowych. Niech poprzez modlitwę odnajdują siłę do owocnego wsłuchiwania się w Słowo Boże oraz jego realizację w codziennym życiu – fragment Dekretu radomskiego biskupa ks. Marek Fituch

W tym roku parafia św. Stefana na Idalinie będzie obchodzić jubileusz 35 lecia .

 

Źródło: radioplus.com.pl

Foto: radom.gosc.pl

 

Błogosławiony Stefan kard. Wyszyński – niezłomny Prymas Tysiąclecia, określany mianem… INTERREX