O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Kościół radomski ma dziewięciu nowych kapłanów

Kościół radomski ma dziewięciu nowych kapłanów. Święcenia kapłańskie w stopniu prezbiteratu odbyły się w sobotę 25 maja w radomskiej katedrze pw. Opieki NMP. Udzielił ich bp Marek Solarczyk.

Święcenia kapłańskie przyjęli: dk. Piotr Auguścik z parafii św. Aleksego w Przedborzu, dk. Dawid Bukalski z parafii Miłosierdzia Bożego w Goździe, dk. Marcin Dębowski z parafii Wniebowzięcia NMP w Sławnie k. Opoczna, dk. Michał Gawęda z parafii św. Wojciecha w Kraśnicy, dk. Mateusz Katanowski z parafii Przemienienia Pańskiego w Odrowążku, dk. Jan Paweł Klimek z parafii św. Łukasza Ewangelisty w Drzewicy, dk. Paweł Osiński z parafii św. Jadwigi Królowej w Radomiu, dk. Jakub Szczepańczyk z parafii św. Floriana i Wniebowzięcia NMP w Wąchocku, dk. Filip Wincewicz z parafii Świętej Trójcy w Białobrzegach.

Msze koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów. Przewodniczył jej bp Marek Solarczyk, który modlił się, aby diakoni przystępujący do święceń kapłańskich byli sługami wiary. Na wstępie powiedział:

– W to sobotnie przedpołudnie, w czasie kiedy oczekujemy na uroczystość Trójcy Przenajświętszej, przeżywamy w naszej radomskiej katedrze wielkie święto wiary, nadziei i miłości wpisane w obrzęd i w dar sakramentu święceń w stopniu prezbitera. Dla was, drodzy synowie, dziewięciu – już za niedługo nowi kapłani. Święto wiary, bo stajecie tutaj jako ludzie wiary… Święto wiary, bo wierzymy, ufamy i zawierzamy Panu Bogu waszą posługę byście byli sługami wiary. To również święto nadziei, tego wszystkiego o czym marzyli wasi bliscy kiedyście się rodzili, tego co wy nosicie w sobie… To jest święto miłości, bo w tym wszystkim   żyje, działa i objawia się miłość Boga. Bogu zawierzamy was, waszą posługę, wasze kapłaństwo, każdego kogo Bóg przyprowadzi do was. Abyście byli świadkami i sługami Jego życia, Jego miłości, Jego łaski.

bp Marek Solarczyk

Liturgia święceń kapłańskich rozpoczęła się od odczytania „Aktu święceń prezbiteratu”. Następnie wyczytano nazwiska diakonów przystępujących do święceń, po czym ks. dr Marek Adamczyk, rektor WSD w Radomiu złożył świadectwo o kandydatach.

Homilię wygłosił bp radomski Marek Solarczyk, który najpierw nawiązał do Ewangelii o Dobrym Pasterzu.

 – Jesteście tutaj, bo odkryliście piękno Chrystusa Dobrego Pasterza, bo spotkaliście na swojej drodze takich kapłanów, którzy byli dla was znakiem i potwierdzeniem, że ta misja Dobrego Pasterza trwa w nich i przez nich. Dzisiaj jesteście tutaj, bo chcecie, tak jak mówił Pan Jezus, ofiarować swoje życie dla Niego, dla tych, do których was pośle. Jesteście tutaj, jako ci, którzy są gotowi stać się sługami tego, co przyniósł Jezus Chrystus – jednoczenia ludzi z Bogiem.

biskup radomski Marek Solarczyk

Przypomniał również słowa Benedykta XVI o tym, że kapłani powinni być przede wszystkim specjalistami od spotkania i kontaktu ludzi z Panem Bogiem. Mówił też o znakach towarzyszących w czasie obrzędu święceń, takich jak: nałożenie rąk, namaszczenie otwartych dłoni itd.

– Powiecie wobec nas: „Jestem gotowy!”. Jestem gotowy być sługą tych tajemnic, które Bóg wypełnia i realizuje w życiu człowieka. Jestem gotowy sprawując Najświętszą Eucharystię wziąć w swoje dłonie, przyjąć do swojego życia Twoje życie, Twoje sprawy, Twoją wiarę i zanieść ją do nieba. Cudowny dar! Niech one was umacniają. Niech dają wam siłę. Niech sprawią, że za każdym razem to co będziecie czynić konsekrowanymi dłońmi będzie rzeczywiście dotykiem Boga. Że za każdym razem to co będziecie wypowiadać w imię Jezusa Chrystusa, będzie głosem Boga. Że za każdym razem kiedy dotkniecie Najświętszego Sakramentu staniecie się świadkami, przewodnikami i sługami nieba.

bp Marek Solarczyk

Po homilii nastąpiła dalsza cześć liturgii święceń kapłańskich, tj. wyrażenie woli przyjęcia święceń kapłańskich oraz zobowiązań, jakie z tego wypływają, złożenie przyrzeczeń dotyczących modlitwy, sprawowania sakramentów i głoszenia Ewangelii zgodnie z nauką Kościoła katolickiego. Nowo wyświeceni kapłani przyrzekli też posłuszeństwo biskupowi i jego następcom. Na koniec tej części liturgii odśpiewano Litanie do Wszystkich Świętych, podczas której kandydaci leżeli krzyżem na posadzce.

Kolejnym punktem liturgii – najważniejszym, było nałożenie rąk na głowy wyświęcanych kapłanów. Ten starożytny gest najpierw wykonał biskup radomski, potem księża profesorowie z radomskiego seminarium, proboszczowie rodzinnych parafii kandydatów oraz duszpasterze z parafii, gdzie odbywali praktyki diakońskie.  

Na koniec biskup wypowiedział modlitwę święceń, a następnie zmienił nowo wyświeconym kapłanom sposób noszenia stuły. Z kolei nowi kapłani nałożyli ornaty i sprawowali dalszą część Mszy jako koncelebransi.  

Uroczystość zakończyła się złożeniem podziękowań.

Źródła: ekai.pl / radioplus.com.pl

Foto: radioplus.com.pl