Radom i okolice Społeczeństwo Wiadomości

KPRM wyjaśnia, w jaki sposób kupić węgiel od samorządu

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wydała komunikat, w którym zaprezentowano, w jaki sposób mieszkańcy będą mogli zakupić węgiel od samorządów.

W piątek 14 października rząd przyjął projekt ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Rozwiązanie będzie dostępne dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego, który wynosi 3 tys. zł. Efektywna cena węgla za 1 tonę wyniesie tylko 1 tys. zł. Limity dotyczące zakupu węgla zostaną ujęte w rozporządzeniu do ustawy.

Mieszkańcy, aby zakupić węgiel od samorządu będą musiały składać do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Natomiast gmina będzie mogła prowadzić dystrybucję węgla m.in. poprzez własne jednostki organizacyjne, wybrane spółki czy umowę ze składem węgla. Jednostki samorządu terytorialnego będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, by następnie sprzedawać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Po uwzględnieniu dodatku węglowego cena dla odbiorcy indywidualnego wyniesie tylko 1 tys. zł.

Samorządy będą mogły kupić węgiel od importerów PGE Paliwa oraz Węglokoks, za maksymalną cenę 1,5 tys. zł za tonę, by następnie sprzedać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Różnica w postaci 500 zł będzie przeznaczona na pokrycie kosztów dystrybucji węgla przez gminy. Jak wskazuje rząd, aktualna cena węgla na rynku to 2,7-3,5 tys. zł za tonę.

Uproszczone zostaną również formalności związane z zakupem i sprzedażą węgla przez gminy. Samorządy będą zwolnione ze stosowania Prawa Zamówień Publicznych i z wystawiania świadectwa pochodzenia węgla. Gminy, które kupiły węgiel do sprzedaży przed wejściem w życie nowych przepisów, będą mogły wnioskować o zwrot różnicy w cenie.

Źródło informacji: money.pl