O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Krajowa Rada KSM spotkała się w Turnie

Krajowa Rada Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży uczestniczyła w dniach 24 – 26 lutego w spotkaniu. Miało ono miejsce w Turnie koło Białobrzegów. W tym roku KSM Diecezji Radomskiej obchodzi 30 lecie działalności.

Do Ośrodka Charytatywno-Edukacyjnego Emaus w Turnie zjechali duszpasterze KSM wraz z przedstawicielami wspólnoty, odpowiedzialnymi w swoich diecezjach za oddziały KSM.

W czasie zebrania przedstawiono sprawozdania: merytoryczne, finansowe oraz z przeprowadzonych kontroli.

Swoimi wspomnieniami podzieliła się seniorka KSM Diecezji Radomskiej Sylwia Sałacińska. Przybliżyła także postać śp. ks. prałata Antoniego Sołtysika, niezwykłego przewodnika duchowego kaesemowiczów.

Zaprezentowano również terminarz Orderu im. ks. Sołtysika.

W sobotę 25 lutego sprawowana była Msza Św. pod przewodnictwem biskupa radomskiego Marka Solarczyka, który wygłosił homilię.

Ordynariusz mówił, że powinniśmy przyjąć taką postawę serca, aby wsłuchiwać się w to, co jest wolą Boga. Zająć się rozważaniem Jego spraw i Jego dzieł.

Kierował do młodych ludzi słowa zachęty, aby byli oazą źródła i siły. Mówił też o tym, że człowiek o otwartym sercu będzie robił wszystko, aby kropla wody życia dotknęła pustyni jego serca.

– Idźmy w nasze życie, naszą posługę, w naszą misję, w to wszystko, co jest naszym osobistym zaangażowaniem, co jest wpisane w nasze stowarzyszenie, z taką myślą i naszym przesłaniem: Bóg mówi: „Ja cię ustanawiam taka oazą, stróżem oazy mojej wody, która daje życie mojej łaski, mojej miłości, nadziei, wiary”. Chrońmy to i nigdy nie zostawmy tego tylko dlatego, że ktoś powie: „Gdzie indziej może być coś fajniejszego”. Niech to, co jest źródłem Boga, zawsze w nas trwa. Niech nas przemienia, niech ożywia, niech przynosi owoce i niech będzie siłą dla innych – mówił bp Marek Solarczyk

Diecezjalny asystent KSM w Radomiu ks. Adrian Jakubiak w rozmowie z naszą redakcją, wyjaśnił, że celem spotkania kaesemowiczów było to, aby poczuć wspólnotę i odpowiedzialność.

Podkreślił też jak ważne dla młodych ludzi jest istnienie takiej wspólnoty jak Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży:

-To dzisiaj bardzo ważne, aby tworzyć dobre wspólnoty, gdzie opieramy się na Jezusie Chrystusie i wychodzimy z inicjatywą, żeby ten Kościół żył, rozrastał się, choć to nie jest łatwe – mówił ks. Adrian Jakubiak

Ks. Jakubiak podzielił się również tym, co jemu osobiście daje KSM i jak ważne jest zaangażowanie księży, aby młodych ludzi przyciągnąć do Kościoła:

-Myślę, że kontakt z młodym człowiekiem i to że jest sporo jeszcze tych młodych ludzi, którzy chcą działać. To zależy od nas, księży, żeby nam się chciało do tych młodych wyjść, bo często jest tak, że nam się nie chce chodzić i dlatego mówimy, że nie ma młodych. Oni są i czekają tylko na to, żeby z nimi być i tworzyć dobre wspólnoty – powiedział ks. A. Jakubiak

Na spotkaniu Krajowej Rady KSM obecny był także delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM bp Adam Bab.

Kolejne zebranie KR KSM odbędzie się w maju, natomiast w czerwcu będzie spotkanie integracyjne KSM z Akcją Katolicką.

 

Źródło i foto: radioplus.com.pl