Uncategorized

Leśnicy chcą sprzedać prawie 200 m sześc. drewna wysokiej jakości

Wysokiej jakości drewno dębu, olchy i modrzewia z kilkunastu świętokrzyskich i radomskich nadleśnictw wystawiła na sprzedaż Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) w Radomiu. Surowcem zainteresowani są głównie producenci okleiny, forniru, schodów, stolarki i mebli.

Dorota Święcka z zespołu promocji i mediów RDLP w Radomiu poinformowała, że tegoroczna submisja obejmie 193 metry sześcienne wyselekcjonowanego surowca.

– Drewno zostało zgromadzone na placu składowym na terenie leśnictwa Motyczno w Nadleśnictwie Włoszczowa (Świętokrzyskie); wszyscy zainteresowani kupnem mogą je oglądać do 29 listopada

powiedziała Święcka.

Submisja drewna oznacza pisemną, ofertową licytację poszczególnych sztuk drewna. Ta forma sprzedaży drewna organizowana jest jesienią, ale leśnicy przygotowują się do niej dużo wcześniej. W roku poprzedzającym, spośród drzew przeznaczonych planowo do wycięcia, wybierane są egzemplarze o szczególnie wysokiej jakości i posiadające cechy okleiny. Wybrane sztuki są transportowane na składnicę i dokładnie mierzone. Każda sztuka otrzymuje swój numer losu, na który oferenci składają swoje propozycje cenowe.

Z oferty leśników korzystają producenci okleiny, forniru, schodów, stolarki i mebli, a także gontów – z kraju i za granicy. Największym powodzeniem wśród kupujących cieszy się wyselekcjonowany dąb, nabywców znajduje też olcha i modrzew.

Podczas ubiegłorocznej submisji sprzedano w sumie 200 metrów sześciennych drewna. Podobnie jak w poprzednich latach największym powodzeniem cieszył się surowiec dębowy; były nim zainteresowane firmy z Polski, a także z Rumunii. Sprzedano go 135 metrów w średniej cenie za metr sześcienny 3 937 zł. Rekordowy los (sztuka) dębu pochodziła z lasów Nadleśnictwa Staszów, za metr sześcienny zapłacono najwyższą cenę tj. 6 868 zł. Nabywców znalazło też 55 metrów sześciennych drewna olchy, a 10 metrów sześciennych drewna modrzewiowego.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu organizuje submisję drewna po raz dziesiąty. (PAP)

ilp/ drag/

Źródło: Fot. radom.lasy.gov.pl