Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice

„Malczewscy. Spotkanie Artystów”. Nadchodząca wystawa w radomskim muzeum

Najnowsza ekspozycja w radomskim muzeum „Malczewscy. Spotkanie Artystów” zaprezentuje w nowej odsłonie twórczość dwóch wybitnych osobowości.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego pragnie przybliżyć twórcze osobowości dwóch wybitnych artystów – Jacka i Rafała Malczewskich. Stanie się to możliwe dzięki ukazaniu ich w zupełnie nowej odsłonie. Obaj byli sobie niezwykle bliscy ze względu na pokrewieństwo, jednak każdy z nich wykazywał też cechy charakterystyczne.

Jacek – akademik, tytan pracy, mistrz i symbolista. Rafał – samouk, bon vivat, niespokojny duch. Ich dialog malarski rozpoczął się już około 1900 roku, kiedy Jacek za pomocą pędzla dokumentował rozwój syna. Później kilkuletni Rafał starał się stworzyć portret ojca.

Pierwsza konfrontacja artystyczna Malczewskich miała miejsce podczas pierwszej wojny światowej, kiedy obaj znaleźli się w Wiedniu. Jednak to właśnie lata dwudzieste sprawiły, że spotkania takie stały się naprawdę istotne i o wiele częstsze. Jacek odświeżył swój sposób malowania, a Rafał rozwinął skrzydła w zakresie sztuki.

Otwarcie wystawy „Malczewscy. Spotkanie Artystów” nastąpi 3 lutego o godzinie 17:00. Ekspozycje będziemy mogli oglądać do 15 kwietnia bieżącego roku. Kuratorkami są Paulina Szymalak-Bugajska i Magdalena Ewa Nosowska.

Zobaczymy prace ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i depozyty z kolekcji prywatnych. Prezentację wzbogacą obiekty wypożyczone z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i z Muzeum KUL.

Źródło: Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu/Facebook