Polityka Radom i okolice Społeczeństwo

Marszałek województwa mazowieckiego wybrany!

Marszałek województwa mazowieckiego wybrany! Został nim po raz kolejny Adam Struzik.

W ostatnim czasie na łamach naszego portalu relacjonowaliśmy próby wyboru nowego marszałka województwa mazowieckiego, które trwały przez dwa miesiące.

Przypomnijmy, że sejmik województwa mazowieckiego zebrał się po raz pierwszy 7 maja, jednakże wówczas udało się wybrać jedynie przewodniczącego sejmiku, Ludwika Rakowskiego, oraz wiceprzewodniczącego sejmiku, Konrada Wojnarowskiego.

Podczas kolejnej próby wyboru marszałka, radni zdecydowali o odroczeniu obrad na 14 maja. Podobna sytuacja miała miejsce jeszcze dwukrotnie – najpierw 14, a później 24 maja. Wówczas za odroczeniem obrad opowiedzieli się radni Koalicji Obywatelskiej oraz Trzeciej Drogi. W kuluarach pojawiły się plotki o napięciach wewnątrz ugrupowania.

Teraz poinformowano, że na stanowisko marszałka województwa mazowieckiego został wybrany Adam Struzik. Warto przypomnieć, że sprawuje on tę funkcję od 2001 roku.

Jego kandydaturę poparło 33 radnych. Co ciekawe, Koalicja Obywatelska dysponuje 28 głosami w 51-osobowym sejmiku. Jeśli doliczyć radną lewicy oraz bezpartyjnego samorządowca, to łącznie jest 30 radnych. Zatem Adam Struzik otrzymał także poparcie od radnych PiS.

Źródło: Sejmik Województwa Mazowieckiego