O tym się mówi

Miasto Kazimierzowskie w rozkwicie [video i foto]

[yt:_HFDnd5dXlU]

Tematem dzisiejszej konferencji prasowej była kolejna inwestycja w kulturę. Dzięki temu Miasto Kazimierzowskie wraz z całym Radomiem rozkwitną. Kamienica Deskurów, zlokalizowana na Rynku, zostanie zagospodarowana tak, aby stać się atrakcyjnym miejscem spotkań z historią naszego miasta.

Radosław Witkowski przedstawił szczegółowe plany w zakresie organizacji przestrzeni obiektu. Realizacja tego bardzo złożonego procesu projektu trwała kilka lat i kosztowała 36 milionów złotych. Ponad 20 milionów złotych to środki zewnętrzne, pozyskane z funduszy krajowych. 

Przed nami pewnie kolejne plany. Cały czas z prezydentem Tyczyńskim myślimy, co zrobić z płytą Radomskiego Rynku. Pojawia się szansa na to, żeby ten nasz zasób w obrębie Miasta Kazimierzowskiego był większy

– zdradził prezydent Radosław Witkowski.

Wypowiedziała się również Justyna Górska – Streicher, obecna dyrektor Resursy Obywatelskiej, która omówiła pierwsza wystawę, jaka planowana jest na koniec wakacji. Koncepcja ekspozycji została w pełni zaakceptowana przez władze miasta, co podkreślił Mateusz Tyczyński. 

Rekonstrukcja radomskiej ulicy pobudzi do snucia refleksji, przeplatając je wspomnieniami, które jednocześnie pozwolą na poznanie historii i klimatu tamtejszego życia. Obraz przedmiotów i krajobrazu wzbogacą sylwetki anonimowych mieszkańców. To właśnie oni tworzyli dzieje codziennej egzystencji, przemysłu, a także zrywu Czerwca 1976. Poszczególne sale ekspozycji muzealnej będą poświęcone odwzorowaniu pomieszczeń mieszkalnych, ukazaniu bogatej historii przedmiotów z radomskiej fabryki Łucznik. Funkcjonowanie społeczeństwa ogniskowało się wokół przemysłu. To też zostanie ujęte w ramy ekspozycji. 

Dodatkowe sale o powierzchni 78 metrów przeznaczone  zostaną do realizowania działań warsztatowych oraz badawczych. Cykl spotkań tematycznych połączy pokolenia radomian. W ramach tych spotkań poznamy indywidualne biografie. Historia nawiąże więc dialog ze współczesnością.

Udział w zwiedzaniu wystawy to nie tylko doskonała lekcja historii. To przede wszystkim zachęta do samodzielnych poszukiwań. Radom skrywa w sobie ogrom tajemnic, które warte są tego, aby je odkrywać i dzielić się nimi ze zwiedzającymi spoza miasta.

Na dzisiejszej konferencji prasowej pojawiła się wizualizacja wszystkich omówionych i zaplanowanych inicjatyw kulturalnych czy edukacyjnych. Różnorodność podjętych przedsięwzięć sprawi, że Kamienica Deskurów stanie się placówką, skupiającą zainteresowanie szerokiego kręgu zwiedzających, którzy będą mogli aktywnie współuczestniczyć w jej funkcjonowaniu. 

Klaudia Sułek