Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Mieszkają przy bombie chemicznej. “Ludzie nie są tego świadomi” 

Mieszkają przy bombie chemicznej. Mieszkańcy radomskiego Firleja apelują o pomoc w sprawie nielegalnie składowanych toksycznych odpadów.

W ostatnich dniach do naszej redakcji zgłosili się mieszkańcy radomskiego Firleja z prośbą o pomoc i nagłośnienie sprawy dotyczącej nielegalnie składowanych odpadów chemicznych.

O sprawie nielegalnego składowiska informowaliśmy 28 lipca 2023 roku.

Po wypłynięciu na światło dzienne ww. informacji, radni Prawa i Sprawiedliwości oraz włodarze miasta rozpoczęli batalię dotyczącą odpowiedzialności za odpady.

Wiceprezydent miasta, Marta Michalska Wilk przekazała, że postępowanie w tej sprawie Urząd Miejski prowadzi już prawie od roku. 

– Postępowanie w sprawie ujawnionego na Firleju – na terenie prywatnej posesji – składowiska odpadów, wszczęliśmy już prawie rok temu. Chcieliśmy by składowisko zlikwidował właściciel posesji. Ostatecznie decyzją Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska ma tu zostać zastosowany przepis ustawy uchwalony przez PiS w 2019 roku, zgodnie z nim obowiązek usunięcia niebezpiecznych odpadów – mimo iż są one składowane na terenie prywatnym – został zrzucony na samorządy

poinformowała Marta Michalska-Wilk.

W odpowiedzi na stanowisko władz miasta, głos zabrał radomski radny, Łukasz Podlewski, który twierdzi, że prezydent miasta wie o całej sprawie od sierpnia 2022 roku. 

– Co najmniej od sierpnia 2022 roku prezydent Radosław Witkowski wie o niebezpiecznych zagrażających zdrowiu i życiu odpadach zalegających w jednej z hal w Radomiu. Wczoraj prezydent wysyła jednego z posłów na komisję sejmową, żeby przekazał pismo do Ministerstwa Klimatu. Wczoraj! – po 11 miesiącach minimum o powzięciu informacji

mówił radomski radny.

Pomiędzy dwoma obozami politycznymi znaleźli się miejska ludność, niezdająca sobie sprawy z tego, że tuż obok ich domu znajduje się istna bomba chemiczna, która w każdej chwili może eksplodować. 

Jakie substancje znajdują się w pojemnikach przechowywanych w opuszczonym budynku?

Pracujący na miejscu badacze poinformowali nas, że znajdują się tam odpady łatwopalne i wybuchowe. W pobliżu tego miejsca jest szkoła, a co bardziej przerażające, na tym samym placu, na którym znajduje się to nielegalne składowisko odpadów chemicznych, znajduje się baza paliwowa. W tych pojemnikach znajdują się olbrzymie ilości acetonu, różnorakie metanole, przeróżne substancje po czyszczeniu linii produkcyjnych oraz masa innych substancji niezidentyfikowanych. Badacze wchodzili do tego miejsca w kombinezonach P3

mówił jeden z mieszkańców Firleja w rozmowie z portalem twojradom.pl.

Budynek, w którym przechowywane są nielegalnie substancje zagrażające środowisku, nie posiada okien, a jego dach jest zniszczony. Posiada wiele dziur oraz szczelin, przez które wpada deszcz, a następnie miesza się przechowywanymi substancjami i wsiąka w glebę oraz unosi się w powietrzu przy temperaturach jakie obecnie panują.  

Na problemy zdrowotne spowodowane prawdopodobnie tymi substancjami, skarżył się jeden z mieszkańców radomskiej dzielnicy. 

Od mniej więcej roku leczę się neurologicznie oraz leczę swój wzrok. Ciągle czuje “piasek w oczach”

mówił mieszkaniec Firleja w rozmowie z naszym portalem.

Czy teren jest patrolowany lub zabezpieczony, tak jak miało to miejsce, gdy odkryto nielegalne składowiska odpadów w lesie w okolicach Augustowa?

Miejsce rzekomo patroluje Straż Miejska trzy razy dziennie. Czy tak jest? Tego nie wiemy. Policja natomiast była wzywana wiele razy, ostatnio ją wezwałem, jak zobaczyłem dwie zakapturzone osoby na terenie składowiska. Policja nie przyjechała

tłumaczył jeden z mieszkańców.

Do sprawy dołączyła także radomska Konfederacja, która skrytykowała prezydenta za brak informacji i przede wszystkim podjętych działań w tej sprawie. 

Członkowie Klubu Konfederacji Radom zwrócili też uwagę na to, że miasto nie daje obecnie możliwości zgłoszenia nielegalnych wysypisk. 

  Jeszcze parę miesięcy temu, w marcu br., co można znaleźć w archiwach był formularz, przez który można było zgłosić nielegalne składowisko śmieci i wtedy miasto zajmie się tą sprawą

mówił Dawid Nowak z Nowej Nadziei.

W najbliższym czasie dowiemy się co stanie się dalej z nielegalnie składowanymi odpadami na Firleju.

<a href="https://buycoffee.to/www.twojradom.pl" target="_blank"><img src="https://buycoffee.to/btn/buycoffeeto-btn-primary.svg" style="width: 300px" alt="Postaw mi kawę na buycoffee.to"></a>