O tym się mówi Polityka Radom i okolice Społeczeństwo Wybory 2023

Minister Moskwa: 29 września rusza 2. edycja programu „Ciepłe mieszkanie”

2. edycja programu „Ciepłe mieszkanie”, na który przeznaczamy 1,75 mld zł, ruszy 29 września; jest on skierowany do mieszkańców budynków wielorodzinnych – przekazała w czwartek w Radomiu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła, że to kolejne działania na rzecz czystego powietrza.

Jak stwierdziła szefowa MKiŚ Anna Moskwa podczas czwartkowej konferencji prasowej w Radomiu, jakość powietrza w Polsce poprawia się.

– W 2022 r. w porównaniu do roku 2021 r. ta jakość powietrza wzrosła. Jednocześnie mamy perfekcyjną jakość pomiarów powietrza, co zostało potwierdzone przez Komisję Europejską

zauważyła.

Ogłosiła zarazem drugą edycję programu „Ciepłe mieszkanie”, z budżetem 1,75 mld zł. Jak dodała, to kolejne działania na rzecz czystego powietrza w Polsce.

– Pięć lat temu uruchomiliśmy program +Czyste powietrze+ dla mieszkańców domów jednorodzinnych. Cieszy się on ogromną popularnością. Teraz pilotażowo uruchamiamy nabór dla gmin w programie, który umożliwia wymianę nieefektywnych źródeł ciepła w lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Mogą więc skorzystać z niego mieszkańcy kamienic, wspólnot mieszkaniowych i lokatorzy mieszkań komunalnych

poinformowała szefowa resortu klimatu i środowiska.

– Nabór wniosków dla gmin rozpocznie się 29 września 2023 r.

zapowiedziała.

W ramach programu „Ciepłe mieszkanie” można będzie wymienić m.in. przestarzałe, wysokoemisyjne, a tym samym nieekologiczne piece na kotły gazowe, kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła. Z pieniędzy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można też będzie lokal podłączyć do efektywnego zbiorczego źródła ciepła w budynku czy do sieci ciepłowniczej. Dofinansowywana jest również wymiana okien i drzwi, a także modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Zastępca prezesa NFOŚiGW Paweł Mirowski poinformował podczas konferencji w Radomiu, że druga edycja programu „Ciepłe mieszkanie” została na prośbę samorządów rozszerzona m.in. o najemców lokali komunalnych i wspólnoty mieszkaniowe od 3 do 7 lokali. Potwierdziła to obecna na konferencji doradczyni społeczna minister klimatu i środowiska, sekretarz pow. przysuskiego (woj. mazowieckie) Marta Zbrowska.

– Samorządowcy wielokrotnie podkreślali, iż brakuje programu, który będzie pozwalał na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w mieszkaniach komunalnych. Dzisiaj taki program jest ogłaszany. Sądzę, że będzie się on cieszył bardzo dużym zainteresowaniem

powiedziała Zbrowska.

Wiceprezes NFOŚiGW zwrócił uwagę, że w drugiej edycji programu podwyższono także kwoty dofinansowania, które możliwe są do uzyskania.

– W +Czystym powietrzu+ jak i w +Ciepłym mieszkaniu+ mamy trzy poziomy dofinansowania i końcowy grant, który może otrzymać przysłowiowy Kowalski, uzależniony jest od dochodu. Zasada jest prosta: im gospodarstwo domowe osiąga niższy dochód, tym ta dotacja z programu +Ciepłe mieszkanie+ może być wyższa. Dotacja może wynosić od 16,5 tys. zł aż do 43,9 tys. zł w przypadku, kiedy gmina znajdzie się na liście 163 gmin najbardziej zanieczyszczonych

wyjaśnił Mirowski.

Dodał, że wspólnoty natomiast mogą sięgać po dotacje w wysokości 375 tys. zł na jedną inwestycję.

– Oczywiście to wysokie dofinansowanie może być udzielone, kiedy to zadanie będzie składało się z kompleksowej termomodernizacji z wymiany kopciucha, montażu instalacji fotowoltaicznej

podkreślił zastępca prezesa NFOŚiGW.

Wskazał też, że jeżeli w danym budynku źródło ciepła zostało wcześniej wymienione na czyste źródło nieemitujące zanieczyszczeń, to wspólnota może otrzymać do 150 tys. zł, żeby docieplić budynek, jeśli nie był wcześniej termomodernizowany.

Paweł Mirowski wskazał ponadto, że dokumentacja niezbędna do realizacji zadania inwestycyjnego stanowi koszt kwalifikowany i może być zaliczona jako koszty refundowane ze środków programu „Ciepłe mieszkanie”. (PAP)

autorki: Ilona Pecka, Magdalena Jarco, Anna Bytniewska

ilp/ maja/ ab/ mk/