Inwestycje Kultura i rozrywka O tym się mówi

Modernizacja sceny obrotowej teatru

Teatr Powszechny w Radomiu zmodernizował scenę obrotową. Placówka uzyskała na ten cel 400 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu w ramach programu operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Infrastruktura kultury” w 2022 roku uzyskał dofinansowanie 400 000 zł na realizację zadania „Modernizacja dużej sceny Teatru Powszechnego w Radomiu – etap IV”. Wkład własny zapewniła Gmina Miasta Radom.

Projekt zakładał zakup nowego osprzętu potrzebnego do modernizacji sceny obrotowej teatru, która jest bardzo ważnym punktem dużej sceny Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Głównym celem była poprawa infrastruktury, a co za tym idzie wzrost dostępności i atrakcyjności oferty Teatru Powszechnego w Radomiu dla mieszkańców i turystów, a także kształtowanie i umacnianie pozytywnego wizerunku Teatru w oczach mieszkańców i na arenie ogólnopolskiej.

Niniejsze zadanie było kolejnym, bardzo ważnym etapem modernizacji infrastruktury teatru. Dzięki jego realizacji wzrosły możliwości inscenizacyjne radomskiego Teatru. Modernizacja sceny obrotowej pozwoli na pełniejsze wykorzystanie warunków dużej sceny, a także na znaczące oszczędności energetyczne oraz poprawę bezpieczeństwa aktorów i pracowników technicznych teatru.

Teatr posiada w swojej ofercie kilka przedstawień, które wykorzystują sceny obrotowe. Są to między innymi: „Tartuffe, czyli Świętoszek”, „Tajemniczy ogród”, „Ania z Zielonego Wzgórza”.  Teatr w Radomiu jako jeden z nielicznych może pochwalić się tak unikalną sceną obrotową. Dlatego tak ważne jest, aby działała sprawnie. Niestety od powstania teatru, od lat 70. mechanizmy sceny obrotowej nie były wymieniane i modernizowane, udało się to dopiero teraz, dzięki dotacji i realizacji niniejszego projektu.

W ramach zadania zakupiono osprzęt do modernizacji sceny obrotowej teatru, w której skład wchodzi mała i duża scena obrotowa, wraz z montażem, w tym wymiana napędu, łożysk kół jezdnych oraz montaż nowego systemu sterowania scenami obrotowymi.