Historia O tym się mówi Radom i okolice Religia Społeczeństwo Wyróżnione

Msza Święta w intencji Polaków pomordowanych na Wołyniu

Dziś odbyła się Msza Święta w intencji Polaków pomordowanych na Wołyniu. Po ceremonii złożono kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Dziś odbyła się Msza Święta w intencji Polaków pomordowanych na Wołyniu. Po ceremonii złożono kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. 

We wtorek, 11 lipca 2023 roku w 80. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej w kościele garnizonowym w Radomiu odbyła się Msza Święta w intencji Polaków pomordowanych na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej.

Uroczystości zorganizował Klub Stowarzyszeniowy Pamięć Kresów w Radomiu. Msza rozpoczęła się o godzinie 12.00. Przed ceremonią na placu Corazziego wolontariusze Konfederacji Radom rozdawali symboliczne kwiaty lnu oraz ulotki w ramach akcji Kwiaty Wołynia.

Biskupi z Polski i Ukrainy podpisali Orędzie o przebaczeniu i pojednaniu

Po Mszy Świętej złożono kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, ceremonia zakończyła cykl wydarzeń upamiętniających krwawe mordy na Wołyniu.

Radomianie pamiętają o ludobójstwie na Wołyniu

Czym była zbrodnia wołyńska?

Sprawcami Zbrodni Wołyńskiej były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery (OUN – B) oraz podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia (UPA). Współdziałała z nimi także część ludności ukraińskiej, która uczestniczyła zarówno w mordach na swoich polskich sąsiadach, jak i w rabowaniu ich dobytku. OUN-UPA nazywała swoje działania „antypolską akcją”. Ukrywając za tym określeniem zamiar jakim było wymordowanie i wypędzenie Polaków. Pierwszy masowy mord na Wołyniu miał miejsce 9 lutego 1943 roku. Doszło do niego we wsi Parośla I w powiecie sarneńskim. UPA, podając się początkowo za sowieckich partyzantów, zamordowała 173 Polaków. Nasilenie zbrodni miało związek m.in. z porzuceniem w marcu i kwietniu 1943 roku przez policjantów ukraińskich służby na rzecz Niemiec. Wstąpili oni następnie w szeregi UPA. Wielu z nich brało wcześniej udział w mordowaniu Żydów. Do jednej z największych zbrodni UPA sprzed lipca 1943 roku doszło w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 r. Spalono wtedy osadę Janowa Dolina. Około 600 Polaków zostało zamordowanych. W lipcu 1943 roku nastąpiło nasilenie zbrodni. Zamordowano wtedy około 10 – 11 tysięcy Polaków. UPA dokonała w dniach 11 i 12 lipca skoordynowanego ataku na Polaków w ponad 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Mordercy specjalnie wybrali niedzielę, kiedy Polacy udawali się do kościołów na Msze Święte. Ukraińscy nacjonaliści wkraczali do kościołów, mordując ludność cywilną i duchownych. Doszło do tego m.in. w Kisielinie, a także w Porycku. Na Wołyniu spalono lub zburzono około 50 kościołów katolickich. Zbrodnie trwały również w kolejnych dniach i później. W wyniku ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zginęło co najmniej 100 tys. Polaków. W 2016 r. Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm – głosi uchwała – oddaje hołd „wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów”.