Dziś odbyła się Msza Święta w intencji Polaków pomordowanych na Wołyniu. Po ceremonii złożono kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
We wtorek, 11 lipca 2023 roku w 80. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej w kościele garnizonowym w Radomiu odbyła się Msza Święta w intencji Polaków pomordowanych na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej.
Uroczystości zorganizował Klub Stowarzyszeniowy Pamięć Kresów w Radomiu. Msza rozpoczęła się o godzinie 12.00. Przed ceremonią na placu Corazziego wolontariusze Konfederacji Radom rozdawali symboliczne kwiaty lnu oraz ulotki w ramach akcji Kwiaty Wołynia.
Biskupi z Polski i Ukrainy podpisali Orędzie o przebaczeniu i pojednaniu
Po Mszy Świętej złożono kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, ceremonia zakończyła cykl wydarzeń upamiętniających krwawe mordy na Wołyniu.

Czym była zbrodnia wołyńska?
Sprawcami Zbrodni Wołyńskiej były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery (OUN – B) oraz podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia (UPA). Współdziałała z nimi także część ludności ukraińskiej, która uczestniczyła zarówno w mordach na swoich polskich sąsiadach, jak i w rabowaniu ich dobytku. OUN-UPA nazywała swoje działania „antypolską akcją”. Ukrywając za tym określeniem zamiar jakim było wymordowanie i wypędzenie Polaków. Pierwszy masowy mord na Wołyniu miał miejsce 9 lutego 1943 roku. Doszło do niego we wsi Parośla I w powiecie sarneńskim. UPA, podając się początkowo za sowieckich partyzantów, zamordowała 173 Polaków. Nasilenie zbrodni miało związek m.in. z porzuceniem w marcu i kwietniu 1943 roku przez policjantów ukraińskich służby na rzecz Niemiec. Wstąpili oni następnie w szeregi UPA. Wielu z nich brało wcześniej udział w mordowaniu Żydów. Do jednej z największych zbrodni UPA sprzed lipca 1943 roku doszło w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 r. Spalono wtedy osadę Janowa Dolina. Około 600 Polaków zostało zamordowanych. W lipcu 1943 roku nastąpiło nasilenie zbrodni. Zamordowano wtedy około 10 – 11 tysięcy Polaków. UPA dokonała w dniach 11 i 12 lipca skoordynowanego ataku na Polaków w ponad 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Mordercy specjalnie wybrali niedzielę, kiedy Polacy udawali się do kościołów na Msze Święte. Ukraińscy nacjonaliści wkraczali do kościołów, mordując ludność cywilną i duchownych. Doszło do tego m.in. w Kisielinie, a także w Porycku. Na Wołyniu spalono lub zburzono około 50 kościołów katolickich. Zbrodnie trwały również w kolejnych dniach i później. W wyniku ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zginęło co najmniej 100 tys. Polaków. W 2016 r. Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm – głosi uchwała – oddaje hołd „wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów”.