W sobotni wieczór 14 maja, na terenie Komendy Głównej Policji, po raz trzeci została zorganizowana impreza wpisująca się w konwencję Nocy Muzeów. Licznie przybyli mieszkańcy Warszawy mogli zobaczyć niedostępne na co dzień pomieszczenia policyjne, obejrzeć projekcje filmowe lub wziąć udział w różnych konkursach. Najmłodsi zwiedzający otrzymywali pamiątkowe certyfikaty i drobne upominki. Przed wyjściem do komendy odbywały się pokazy grup rekonstrukcyjnych, odtwarzających scenki z życia w Warszawy z lat międzywojennych, gdzie ówczesna Policja Państwowa miała „pełne ręce roboty”. Radomianie podczas tej imprezy wykonali trzy specjalistyczne pokazy, dotyczące przestawienia umundurowania i wyposażenia przedwojennych stróżów prawa oraz członkowska policjantów w Lidze Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej i ich udziału w obrony stolicy we wrześniu 1939 roku.
– Naszą domeną w rekonstrukcji historycznej jest pokazywanie tego co zapomniane dlatego też dotwarzamy formację policji z okresu II Rzeczypospolitej, ukazując konkretne sylwetki ówczesnych funkcjonariuszy. Podczas tej Nocy Muzeów zaprezentowaliśmy między innymi: kierowanie ruchem ulicznym w przedwojennej Warszawie, pancerz Policji Państwowej i tarczę szturmową wraz z historią ich powstania oraz elementy szkolenia związanego z obroną powietrzną. – mówi aspirant Paweł Łuk-Murawski komendant radomskich rekonstruktorów.
Następnego dnia czyli w niedzielę 15 maja, radomianie udali się na piętnaste Centralne obchody Święta Polskiej Niezapominajki, jakie odbyły się w Jedlni Letnisko na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego. Pomysł na organizację tego święta był zasługą wieloletniego redaktora Polskiego Radia Andrzeja Zalewskiego, znanego propagatora ochrony przyrody, miłośnika rodzimych lasów i ich znaczenia dla historii kraju. Licznie przybyli widzowie podziwiać mogli moc atrakcji, w tym liczne występy na scenie włącznie z melodyjnym koncertem sygnalistów myśliwskich z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Ta wesoła impreza zakończyła się koncertem zespołu „Chłopcy z Palcu Broni”.
– Oprócz rekonstrukcji mundurowej, zajmujemy się także szermierką którą ćwiczymy w konwencji lat trzydziestych ubiegłego wieku. Naszą specjalizacją jest szabla, floret oraz czwarta zapomniana dyscyplina szermiercza która jest walka na bagnety. Sportowa szermierka na bagnety, była dyscypliną bardzo popularną w okresie dwudziestolecia międzywojennego, a co ciekawe uprawiano ją w kraju do końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, rozgrywając nawet zawody o randze Mistrzostw Polski. Uległa ona zapomnieniu na prawie sześćdziesiąt lat. Oprócz naszej grupy nikt nie pokazuje pełnego treningu w tej sztuce walki. – dodaje aspirat Paweł Łuk-Murawski
/KG/
Foto: 0042
W policyjne Nocy Muzeów uczestniczyła liczna grupa rekonstruktorów, wśród których byli również radomianie.
Foto: 0062
Radomianie na Święcie Niezapominajki zaprezentowali walkę na bagnety karabinem szermierczym