Inwestycje O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Muzeum Wsi Radomskiej będzie miało nową siedzibę! Podpisano umowę

Muzeum Wsi Radomskiej będzie miało nową siedzibę! Podpisano umowę na wykonanie dokumentacji budowlanej.

W czwartek, 14 września 2023 roku w amfiteatrze Muzeum Wsi Radomskiej dyrektor placówki Ilona Jaroszek i Grzegorz Dresler, właściciel DRESLER STUDIO Studio Architektura i Urbanistyka podpisali umowę na wykonanie dokumentacji budowalnej nowej siedziby Muzeum Wsi Radomskiej.

Co ciekawe, Grzegorz Dresler odpowiedzialny jest także za projekt nowego budynku radomskiego Medyka.

W spotkaniu wzięli udział Rafał Rajkowski wicemarszałek województwa mazowieckiego i Tomasz Śmietanka radny województwa mazowieckiego. Koszt przygotowania dokumentacji to 1,2 mln zł., a środki na ten cel przeznaczył samorząd Mazowsza.

Projekt nowej siedziby Muzeum przewiduje budowę budynku administracyjnego, kas biletowych, małej sali koncertowej, sali wystawowej, sklepiku, parkingu dla pracowników i gości z miejscem dla kamperów i stacją ładowania samochodów elektrycznych, a także małej farmy fotowoltaicznej.

– To kolejny ważny, duży krok dla radomskiego skansenu. Sukcesywnie wspieramy inwestycje w skansenie. Czy to środkami z budżetu województwa, czy to funduszami europejskimi. Tym razem pomożemy w stworzeniu nowoczesnego biurowca. Milion dwieście tysięcy złotych z naszego budżetu pozwolą na przygotowanie dokumentacji projektowej

mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Nowa siedziba to budynek o funkcji biurowo-administracyjnej, konferencyjnej, małej gastronomii na potrzeby siedziby Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Prace zakładają przebudowę istniejącego budynku oraz parkingów naziemnych na działkach należących do MWR.

– Bardzo dziękuję zarządowi Mazowsza, że po raz kolejny finansowo wspiera naszą placówkę. Tym razem cieszymy się na kolejną dużą inwestycję – budowlę nowej siedziby. Nasze obecne zasoby administracyjne, miejsce, gdzie obecnie przebywamy po prostu się wyczerpały. To budynki zabytkowe, które oczywiście zaadoptujemy pod potrzeby naszej działalności. Ale potrzebujemy już nowoczesnego miejsca pracy. Chcemy przenieść tam całą administrację, z gabinetem dyrektora, naszą bibliotekę, chcemy żeby tam była sala konferencyjna, mała gastronomia. Po prostu chcemy się rozwijać i pracować w nowoczesnych warunkach. Te środki, już bardzo duże na dokumentację budowlaną, to początek inwestycji. Docelowo na budowę, chociaż trudno to dziś dokładnie oszacować, będziemy potrzebować około 50 – 60 milionów złotych

podkreśla Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej. 

Projekt zakłada użycie tradycyjnych elementów architektury drewnianej. Ważne elementy budynku takie jak szczyty elewacyjne zostają podkreślone tradycyjną architekturą drewnianą.  Żaluzja tworzy wrażenie ulotności, przeniesienia ze świata współczesnego w świat muzealny.

Architektura budynku przypominać będzie styl i architekturę góralską, z wykorzystaniem elementów nowoczesności. 

– Wizualizacja, która powstała w innej firmie, ona trochę się zmieni z zewnątrz, tzn. wykorzystamy elementy drewniane, z elementami szklanymi, nowoczesnymi, ale trochę inaczej to będzie wyglądało. Natomiast w środku wszystko pozostaje bez zmian. Oczywiście zachowany będzie charakter miejsca, a nowa siedziba wpisywać się będzie w otaczający krajobraz

dodaje architekt Grzegorz Dresler.

Obiekt powstanie na terenie obecnego parkingu. Projekt budowy przewiduje przebudowę istniejącego tam budynku oraz budowę parkingów naziemnych. Będą wyodrębnione trzy części budynku: administracyjna – między innymi sala konferencyjna, sala wystawowa, dyrekcja, administracja.

Druga część to ochrona budynku, natomiast trzecia to strefa merytoryczna oraz pomieszczenia techniczne i pomocnicze. Przy budynku zlokalizowane będą miejsca postojowe dla samochodów pracowników, natomiast po drugiej stronie parking naziemny dla samochodów osobowych dla zwiedzających oraz autokary dla wycieczek.

Projektowany obiekt integruje się z istniejącym budynkiem obecnych kas. W wyniku czego projekt obejmuje przebudowę tego obiektu w celu umieszczenia w nim funkcji uzupełniających do całego zamierzenia lokalizacji siedziby MWR.

Budynek zaprojektowany jest w taki sposób, by zapewniony był dostęp dla osób niepełnosprawnych, m.in. poprzez wejścia bez barier architektonicznych, zlokalizowane na każdej kondygnacji toalety dla osób niepełnosprawnych, dostęp do każdej kondygnacji za pomocą windy.

Źródło: Muzeum Wsi Radomskiej