Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Religia Społeczeństwo Wyróżnione Zdjęcia

Na Jasną Górę wyruszyła 45 Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej! [+FOTO]

W niedzielę 6 sierpnia wyruszyła 45 Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.

Pielgrzymka Diecezji Radomskiej należy do największych w Polsce. Do tej pory w pieszych pielgrzymkach do Częstochowy wzięło udział 430 tys. pątników, z czego w ostatnich pięciu latach powędrowało 30 tys. Wedle dyrektora pielgrzymki diecezji radomskiej, w tym roku frekwencja co najmniej dorównała tej z lat poprzednich.

Ks. Krzysztof Bochniak: Piesze pielgrzymki to jedna z najstarszych form przeżywania duchowości

Zanim pątnicy wyruszyli na pielgrzymi szlak, na placu seminaryjnym przy ul. Młyńskiej 23/25 w Radomiu była sprawowana Msza św. W homilii bp Piotr Turzyński przypomniał, że Eucharystia jest sercem Kościoła i zachęcał do „przeniesienia ducha pielgrzymki w codzienność, aby pośród obowiązków i zadań życiowych Chrystus był w centrum”.

– Idziemy za Panem, nie za bajką, nie za tym co nam się wydaje, co jest bardzo subiektywne. Idziemy za Chrystusem, który pokazuje nam sens życie, on jest naszym zbawicielem, przebacza grzechy daje nadzieję. W najtrudniejszych chwilach jest siłą. On nam zostawił kościół, wspólnotę i obietnicę że zło nie zwycięży kościoła, bramy piekielne go nie przemogą. Wiecie wszyscy, ze tematem tegorocznej pielgrzymki są słowa „Wierzę w Kościół Chrystusowy. Kościół nie jest kościołem Piotra, Franciszka, Jana Pawła czy jakiegoś innego pasterza. Kościół jest kościołem Chrystusa, a my chcemy powiedzieć: wierzę w Kościół, bo wierzę w Chrystusa, wierzę Chrystusowi – mówił w homilii Piotr Turzyński, biskup pomocniczy diecezji radomskiej.

Pielgrzymka diecezjalna składa się z 5 kolumn: dwóch radomskich, skarżyskiej, starachowickiej i opoczyńskiej. Grupy kozienickie rozpoczęły swoje pielgrzymowanie już w piątek 4 sierpnia, natomiast pątnicy z Opoczna wyruszą w środę 9 sierpnia. Wszystkie grupy (w sumie 37) spotkają się na Przeprośnej Górce i razem wejdą na Jasną Górę. Po drodze dołączą do nich osoby uczestniczące w pielgrzymce biegowej i rowerowej.

W tym roku radomski ordynariusz bp Marek Solarczyk dołączy do pątników po powrocie z Lizbony, gdzie przebywa na Światowych Dniach Młodzieży.

Dla tych, którzy z różnych względów nie mogą pielgrzymować fizycznie, jest możliwość, tak jak w latach poprzednich, wzięcia duchowego udziału w jasnogórskiej pielgrzymce. Duchowe pielgrzymowanie ułatwi aplikacja. Udostępniono tam różne informacje. Znajduje się tam m.in. regulamin pielgrzymki, dostęp do mediów pielgrzymkowych, materiały formacyjne: Liturgia Słowa na dany dzień pielgrzymowania, modlitwy, śpiewnik pielgrzymkowy, konferencje, rozważania różańcowe i na Drogę Krzyżową. Jest również skrzynka z intencjami.

Zachęcamy do zapoznania się z dwoma fotorelacjami, pierwszą Adama Szabelaka z momentu Mszy na terenie seminarium i wyjścia pielgrzymek, oraz drugą Michała Bożka z pątniczego szlaku.

Fot. Adam Szabelak

Fot. Michał Bożek