O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Nagroda im. Wandy Malczewskiej przyznana siostrom Michalitkom

Nagroda im. Sługi Bożej Wandy Malczewskiej została wręczona siostrom ze zgromadzenia św. Michała Archanioła. W czasie Mszy Św. modlono się o beatyfikację radomskiej mistyczki. Została również podjęta uchwała w sprawie uznania zasług tragicznie zmarłej dr Lucyny Wiśniewskiej.

Nagroda została wręczona po Mszy Św. sprawowanej w w kościele farnym im. św. Jana Chrzciciela w Radomiu w sobotę 14 maja, o godz. 18.00. Przewodniczył jej bp Piotr Turzyński, który jest wielkim propagatorem Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. W czasie liturgii powiedział:

– Gromadzimy się, aby prosić Boga, aby zajaśniała Polsce i światu jako błogosławiona – modlił się bp Piotr Turzyński

W homilii przypomniał kim była Wanda Malczewska. Nazwał ją człowiekiem ducha i aniołem dla wielu ludzi. Mówił o jej wielkiej dobroci, skromności i niezwykłości.

– Umiłowała biednych, dbała o chorych i ciepiących, uczyła ubogie dzieci, katechizowała je, rozdawała modlitewniki. Była wielką patriotką, kochała ojczyznę i modliła się za nią. Opiekowała się rannymi uczestnikami powstania styczniowego. Miała wizje męki Pańskiej. Nie obnosiła się z tym. W 1872 roku w każdy piątek Wielkiego Postu przeżywała mękę Pana, jakby była tam obecna. To niezwykły dar. Otrzymywała wówczas proroctwa dotyczące Polski – powiedział bp Piotr Turzyński.

Kilka słów powiedział również o nagrodzie. Nadmienił, że jest ona przyznawana od 2022 r. Otrzymać ją mogą ci wszyscy, którzy tak, jak Wanda Malczewska wskazują na Boga, stają się aniołami dla innych, dają nadzieję, a także rozniecają ducha patriotycznego.

W tym roku nagrodę im Sługi Bożej Wandy Malczewskiej wręczono siostrom Michalitkom. Otrzymały ją za wieloletnią działalność na polu wychowawczym, charytatywno-społecznym, za wspieranie rodzin i pomoc w duchowym rozwoju, a także za ich zaangażowanie w duszpasterstwie parafialnym oraz budowanie więzi w oparciu o wartości chrześcijańskie.

W imieniu sióstr Michalitek nagrodę odebrała Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła, s. Julia Szteliga, która dziękując za wyróżnienie, powiedziała:

– Ufamy, że Wanda Malczewska będzie naszą orędowniczką zaś w pracy wychowawczej będzie wypraszać nam potrzebne łaski – mówiła siostra Szteliga.

O przyznaniu nagrody siostrom Michalitkom zadecydowała powołana do tego celu kapituła. W jej skład wchodzi przedstawiciel Biskupa Radomskiego, przedstawiciele Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej, Klubu Inteligencji Katolickiej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomiu, Stowarzyszenia „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum, a także przewodniczący Kapituły – proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Radomiu, ks. kan. Mirosław Nowak.

Nagrodą jest statuetka przedstawiająca postać Wandy Malczewskiej. Została ona wykonana przez rzeźbiarza Marka Szczepanika. Autorem projektu jest Jan Brzuszek.

Zgromadzenie Sióstr Michalitek prowadziło placówkę na terenie parafii farnej od 1941 r.  Zakonnice przez pierwsze lata prowadziły dom dla sierot, potem katechizowały dzieci, prowadziły gospodarstwo domowe, pomagały w kościele. Zorganizowały dla dzieci Katolicką Świetlicę Profilaktyczno-Wychowawczą „Oratorium”. Od 2005 r., kiedy się przeprowadziły, prowadzą ją w domu przy ul. Wernera. Siostry posiadają także placówkę przy ul. Kwiatkowskiego w Radomiu, oraz w kilku miejscach na terenie diecezji radomskiej, w Kowali, w Przytyku, w Szydłowcu.

Kapituła Nagrody im. Sługi Bożej Wandy Malczewskiej podjęła również uchwałę w sprawie uznania zasług dr Lucyny Wiśniewskiej. Uzasadnienie odczytał ks. Mirosław Nowak, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu. Zmarła tragicznie w październiku 2022 r. dr Wiśniewska wypełniała wiele różnych zadań w życiu zawodowym i społecznym. Pracowała jako lekarz, zarządzała służbą zdrowia oraz była posłem do Sejmu RP. Uczestniczyła w tworzeniu Środowiska „Inicjatywa”, które działa na rzecz rozwoju Radomia. Aktywnie wspierała Caritas Diecezji Radomskiej. Pomagała przez wiele lat w organizowaniu pielgrzymek na Jasną Górę i kierowała służbami medycznymi. Brała udział w pracach Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.

Z dużym oddaniem angażowała się w działalność charytatywną, wychowawczą i kulturalną. Była wrażliwa na potrzeby drugiego człowieka, pomagała wielu osobom, wspierała także lokalne środowiska i grupy społeczne. Kochała Pana Boga, ludzi i Ojczyznę, którym z oddaniem służyła. Dr. Lucyna Wiśniewska była osobą, która w pełni realizowała wzór postawy Wandy Malczewskiej.

 

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożej Wandy Malczewskiej w radomskiej farze

 

Źródło: ekai.pl

Foto: radioplus.com.pl