Kronika kryminalna Radom i okolice Społeczeństwo

Naprawy przystanków MZDiK kosztują dziesiątki tysięcy złotych rocznie

Naprawy przystanków MZDiK kosztują dziesiątki tysięcy złotych rocznie. Spośród 65 ubiegłorocznych przypadków zniszczeń wiat przystankowych tylko cztery były spowodowane warunkami pogodowymi. Reszta to efekt działalności wandali.

Choć w roku 2022 przypadków uszkodzeń infrastruktury przystankowej było 124, a w minionym „tylko” 65, to jednak koszty napraw wcale nie są prawie o połowę niższe.

– Dwa lata temu wydaliśmy na to około 58 tysięcy złotych, a 2023 rok zamknął się wydatkami wynoszącymi prawie 46 tysięcy złotych. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, ile w danym przypadku zostało zniszczone. Raz może to być tylko jeden szczebel w ławce, a innym razem – komplet szyb. Jak zwykle są wiaty, które musieliśmy naprawiać po kilka razy

informuje Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji.

Tak było m.in. w ubiegłym roku na przystanku Mazowiecka / Laskowa 01 na Idalinie, gdzie pracownicy zajmujący się naprawianiem infrastruktury musieli interweniować trzy razy.

W kilku przypadkach na szczęście udało się złapać sprawców dewastacji niemal na gorącym uczynku. Stało się tak z mężczyzną pod wpływem alkoholu, który wybił w sumie pięć szyb w trzech wiatach na placu Dworcowym.

Mężczyzna użył w tym celu… młotka bezpieczeństwa ukradzionego przedtem z jednego z autobusów miejskich. Po całym zdarzeniu chuligan siadł – jak gdyby nic się nie stało – na ławce na przystanku, prawdopodobnie w oczekiwaniu na następny autobus. Po chwili zastał go tam wezwany na miejsce dewastacji patrol policji. Wandali ujęto także, gdy wracając z jakiejś imprezy wybili wszystkie szyby na przystanku Kusocińskiego / Chrobrego 04. Całe zdarzenie uwiecznił radomski monitoring, a sprawcy bardzo szybko zostali zatrzymani przez strażników miejskich. Byli zdziwieni, że ktoś natychmiast zareagował

informuje MZDiK.

Niestety, nie wszystkie wiaty przystankowe stoją w sąsiedztwie kamer monitoringu.

Gdy ktoś jest świadkiem dewastacji przystanków, powinien od razu poinformować Straż Miejską w Radomiu (całodobowy darmowy numer telefonu: 986). Wszelkie przypadki rozbitych szyb lub zdewastowanych dachów należy natomiast zgłaszać do naszego Działu Przewozów Pasażerskich (telefon: 48 363-14-53 albo e-mail: [email protected]).

Koszty napraw infrastruktury Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji (wszystkie przystanki w granicach administracyjnych miasta są zarządzane przez nas) są oczywiście pokrywane z budżetu Radomia, to znaczy z podatków wszystkich mieszkańców.

Źródło: MZDiK